
Spawanie a lutowanie - czym się różnią?
Lutowanie i spawanie to dwie techniki, które mają na celu połączenie dwóch fragmentów metalu. Jednak pomimo tego samego celu, drogi do otrzymania go różnią się od siebie. Czym różni się spawanie od lutowania?
Lutowanie
Lutowanie to proces łączenia dwóch metali za pomocą spoiwa. Najczęściej używa się go do niklu, srebra, miedzi, aluminium i złota. Lutowanie polega na ogrzewaniu miejsca łączenia metali tak, aby wypełniacz topiąc się, wypełniał przerwy. Dlatego spoiwo musi mieć niższą temperaturę topnienia niż lutowane metale. Łączenie metali tą metodą jest mniej trwałe od spawania, ponieważ nie wpływa na strukturę metalu.
Spawanie
Spawanie to technika łączenia dwóch podobnych metali. Nie jest możliwe zespawania miedzi ze stalą. Takie połączenia będą nietrwałe. Ten rodzaj spajania metalu wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę, by stopić części metalu, które następnie się ze sobą połączą. W tym przypadku można dodać dodatkowy kawałek metalu, aby wzmocnić połączenie. Prawidłowo wykonane spawanie zapewnia trwałe spojenie metali, które jest tak samo mocne jak otaczający metal.
Gdzie stosuje się lutowanie i spawanie?
Lutowanie i spawanie jest najczęściej używane w branży budowlanej czy motoryzacyjnej. Poza tym lutowanie jest także używane do łączenia części elektronicznych, a spawanie do łączenia większych i ładniejszych konstrukcji metalowych np. instalacji wodociągowych czy grzewczych. Prawidłowo wykonane spoiny są bardzo wytrzymałe. e metody dodatkowo wzmacniają metale czyniąc je bardziej wytrzymałymi.
Potrzebne narzędzia
Metoda spawania i lutowania nie tylko różnią się techniką, ale i potrzebnym sprzętem. Do lutowania potrzebujemy nieco mniejszego sprzętu, który jest poręczny i pozwala łączyć ze sobą mniejsze bądź większe konstrukcje.
Do lutowania
Aby rozpocząć lutowanie musimy posiadać:
- - lutownicę,
- - spoiwo - czyli wypełniacz np. cyna lutownicza,
- - czyścik - kawałek materiału, którym można wyczyścić grot lutownicy oraz w razie potrzeby przetrzeć lutowane elementy,
- - kalafonię - jest to żywica, która pozwala lepiej łączyć metal z danym spoiwem.
Do spawania
Prawidłowe wykonanie spawania nie jest łatwe. Przegrzanie miejsca łączenia może doprowadzić do zmiany struktury metalu i osłabić łączenie. Jakie narzędzia spawalnicze potrzebujemy? Potrzebny sprzęt do spawania to:
- - stół spawalniczy
- - spawanie na ziemi nie jest ani wygodne ani bezpieczne, dlatego posiadanie stołu jest niezwykle ważne podczas spawania,
- - przyłbica spawalnicza - chroni wzrok, twarz przed światłem oraz odłamkami metalu, dodatkowo spełnia funkcję filtracyjną i pozwala spawaczowi oddychać świeżym powietrzem, które nie zawiera szkodliwych oparów i substancji powstałych podczas spawania,
- - rękawice spawalnicze - chronią nas przed temperaturą i zranieniami,
- - spawarka - musi być odpowiednia do rodzaju metalu, który będzie spawany,
- - wózek spawalniczy - często spawarki są bardzo ciężkie i trudne w transporcie, dlatego warto zainwestować w lepsza mobilność,
- - zaciski - zaciski trzymają nasze spawane części pod danym kątem i uniemożliwiają zmianę ich pozycji.
Lutowanie a spawanie - podsumowanie
Obie metody uzyskują połączenie metali ze sobą. W przypadku lutowania dzieje się to przez stopienie spoiwa, które wypełnia przestrzeń między częściami metalu. Należy pamiętać, że wypełniacz musi mieć niższa temperaturę topnienia niż lutowane części. Najczęściej używanym spoiwem jest cyna lutownicza. Łączenie metali za pomocą spawania zachodzi przez stapianie części podobnych metali ze sobą.
Artykuł partnera
Komentarze (0)