
Charakterystyka płyt drewnopochodnych
Gdy mówimy o drewnie nie możemy nie zgodzić się z tym, że mamy w jego przypadku do czynienia nie tylko z jednym z najstarszych, ale i najbardziej znanych materiałów budowlanych. Można je wykorzystywać w formie elementów konstrukcyjnych, okazuje się jednak, że jest ono nieocenione również na etapie wykańczania wnętrz. Bardzo często w budownictwie stosuje się także tak zwane materiały drewnopochodne.
Płyty, które są wytwarzane z drewna, znajdują się w naszych domach niemal na każdym kroku. Najczęściej są jednym z elementów wykończeniowych, już od jakiegoś czasu sprawdzają się jednak również jako elementy konstrukcyjne. Jeśli analizujemy sposób obróbki oraz wytwarzania, a także sam rodzaj zastosowanego surowca, możemy rozróżnić płyty sklejki, płyty wiórowo-cementowe, klasyczne płyty wiórowe, płyty paździerzowe, płyty OSB, płyty wiórowo-paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Każda z nich posiada charakterystyczne jedynie dla siebie właściwości i specyfikę.
Sklejka - charakterystyka
Płyty, które najczęściej określane są jako sklejka, to materiał kompozytowy, który jest wytwarzany poprzez klejenie nieparzystej liczby cienkich warstw drewna. Sam cienki arkusz jest formatem tworzącym płytę. W zależności od tego, jaka jest jego grubość, sklejka może być nie tylko cienkowarstwowa, ale i grubowarstwowa.
Podczas jej produkcji zastosowanie znajdują rodzime gatunki drewna, mamy więc do czynienia między innymi z sosną, brzozą, olchą i bukiem, choć możemy też spotkać się z drewnem, które pochodzi z tak zwanych drzew egzotycznych. Sklejka nie zawsze ma też taką samą wytrzymałość i sprężystość. Tu kluczowe znaczenie ma liczba warstw drewna, jakie zostały wykorzystane podczas jej produkcji, choć parametry wytrzymałościowe są też uzależnione od kierunku, w jakim przebiegają włókna w warstwach zewnętrznych.
Pewną rolę odgrywa również obciążenie w stosunku do samej powierzchni płyty. Jeśli naszym kryterium jest sama odporność sklejki na działanie wody mamy do czynienia ze sklejką suchotrwałą, która jest wykorzystywana w pomieszczeniach zamkniętych i ogrzewanych sezonowo, sklejką półwodoodporną oraz ze sklejką wodoodporną.
Ta ostatnia może być stosowana nawet w wodzie, jest bowiem w największym stopniu odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Gdy naszymi kluczowymi parametrami są wilgotność oraz grubość, sklejka może być wykorzystywana nie tylko jako element konstrukcyjny, ale i ten o charakterze wykończeniowym. Jeśli jednak ma być elementem konstrukcji przyjmuje się, że jej grubość nie powinna być mniejsza niż 8 milimetrów.
Płyty wiórowe
Płyty wiórowe mogą powstawać przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z wiórami drzewnymi. Te pod ciśnieniem i w podwyższonej temperaturze łączy się ze sobą, zastosowanie znajdują jednak również kleje syntetyczne. Płyty takie często mają powierzchnię szlifowaną, ta może być jednak również oklejana formirem, pokrywana laminatem, a nawet specjalnym lakierem przeznaczonym do malowania drewna. Płyty tego typu są chętnie wykorzystywane przez przemysł meblarski, choć mogą też stanowić elementy konstrukcji budowlanych.
Płyty wiórowo-cementowe
Płyty wiórowo-cementowe powstają na zasadach zbliżonych do tych, jakie są charakterystyczne dla klasycznych płyt wiórowych, zastosowanie znajdują bowiem wióry drzewne. Łączy się je jednak z zaczynem cementowym. Ich właściwości izolacyjne nie są najlepsze, trudno więc dziwić się, że mówimy o płytach, które nie są stosowane zbyt szeroko. Można je jednak znaleźć w izolacjach stropodachów wentylowanych. Do produkcji płyt wykorzystuje się też paździerze a więc zdrewniałe części łodyg.
Komentarze (0)