Montaż instalacji odgromowej. Z czego się składa i jak zapewnić bezpieczeństwo pracy?
Stworzenie instalacji odgromowej należy zaplanować już na etapie budowy domu. Bowiem jeden z jego elementów wymaga wykonania na etapie fundamentowania. Chodzi tu o najważniejszy element, zapewniający bezpieczne rozładowanie wyładowania atmosferycznego w ziemi, a mianowicie uziom fundamentowy. Co jeszcze składa się na instalację i jak bezpiecznie ją wykonać? Tego dowiecie się z naszego poradnika.
Instalacja odgromowa – co mówi na jej temat prawo budowlane?
Według prawa budowlanego obowiązek montażu instalacji odgromowej dotyczy jedynie budynków o wysokości powyżej 15 metrów. Nie znaczy to jednak, że budynki niższe, czy nawet domy jednorodzinne nie są narażone na uderzenie pioruna. Choć panuje przekonanie, że pioruny uderzają najpierw w otaczające budynek wyższe obiekty, to jednak skutki wyładowania w promieniu 1,5 km mogą być bardzo poważne, a nie wykluczone, że piorun uderzy również w niższy budynek. Dlatego inwestycja w instalację odgromową jest jak najbardziej zasadna. Można zapobiec pożarowi domu, czy zniszczeniu urządzeń podłączonych do instalacji elektrycznej, a to wszystko za kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę budżet na budowę domu to dużo i mało. Jednak aspekt zapewnienia bezpieczeństwa ma tutaj duże znaczenie.
Z czego składa się instalacja odgromowa?
Instalacja odgromowa składa się ze zwodów, przewodów odprowadzających, przewodów uziemiających i uziomów. Zwody to linki ze stali ocynkowanej, które są montowane na dachu i tutaj nie ma znaczenia czy dach jest spadzisty czy płaski, gdyż są one odpowiednio i bezpiecznie mocowane. Przewody odprowadzające to także elementy metalowe, które łączą się ze zwodami, a jednocześnie przewodami uziemiającymi. Te ostatnie prowadzone są narożników domu lub rynien.
Jak wykonuje się instalacje odgromową?
Montaż instalacji odgromowej wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Świetnie sprawdzą się solidne podnośniki. Bywa, że w przypadku bardzo wysokich budynków do montażu angażuje się osoby z uprawnieniami alpinistycznymi. Podnośnik z koszem i barierkami umożliwiają bezpieczne wykonanie pracy. Jednak pracownik powinien być wyposażony w odzież i obuwie ochronne. Polecane jest obuwie ESD, które odprowadza ładunki elektrostatyczne i polecane jest elektrykom przy wszelkich pracach montażowych czy też konserwacyjnych. Zwody mocowane są na dystansach, co pozwala na ich bezpieczne poprowadzenie. Instalacja odgromowa musi być poprowadzona od szczytu dachu, wzdłuż kalenicy i na bocznych krawędziach dachu. Wszystkie wystające elementy znajdujące się na dachu muszą zostać połączone z instalacją. Dotyczy to nasad kominowych czy wywietrzników. Przewody odprowadzające montowane w narożnikach muszą znajdować się przynajmniej 20 cm od okien czy drzwi. Uziom jest końcowym elementem instalacji. Wszystkie elementy muszą być połączone bardzo precyzyjnie, gdyż brak styków między nimi powoduje, że instalacja nie może spełniać swojej roli.
Jak należy sprawdzać bezpieczeństwo instalacji odgromowej?
Wykonanie instalacji odgromowej to jedno, a kolejną kwestię stanowi bezpieczeństwo. Z tego powodu instalacja odgromowa powinna przechodzić kontrolę dwa razy do roku na wiosnę i jesień. Elektryk musi sprawdzić wszystkie styki i w razie konieczności połączyć ze sobą poszczególne elementy. Bywa również tak, że to nie rozłączone przewody są problemem, ale korozja dystansów i śrub, w takiej sytuacji należy dokonać naprawy. Konieczne jest sprawdzenie rezystancji uziomów i zapisanie wyników do późniejszych porównań. Dzięki takim skrupulatnym działaniom instalacja odgromowa może funkcjonować w dobrym stanie przez wiele lat. Trzeba również pamiętać o jej konserwacji i sprawdzeniu w przypadku, gdy spełni swoją rolę, to znaczy przyjmie siłę ładunku elektrycznego na siebie podczas burzy. Po takich zdarzeniach instalację należy sprawdzać każdorazowo.
Zapewnienie sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa podczas burzy jest bardzo istotne. Dzięki sprawnej instalacji odgromowej można normalnie funkcjonować, bez strachu o swój dobytek. Jeśli zatem jesteś na wstępnym etapie budowy domu, pomyśl o zastosowaniu instalacji odgromowej.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)