Przegląd okien dachowych
Okna dachowe są szczególnym, a przy tym dość specyficznym rodzajem stolarki okiennej. Różnią się od standardowych zarówno sposobem, w jaki się je otwiera, jak i montażem i budową, a i ich cena jest nieco inna. Same okna dachowe również nie są monolitem, możemy więc spotkać się z wieloma kryteriami, w oparciu o które dokonywany jest ich podział. Gdy mamy na myśli sam sposób ich otwierania, najczęściej myślimy o oknach obrotowych, a więc takich, w których oś skrzydła znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy. Najlepiej, jeśli znajduje się ona na poziomie oczu człowieka, który stoi. W pozycji otwartej jego górna część odchyla się do wnętrza poddasza, aż pod połać dachową.
Jeśli okna takie osadzono dość nisko, korzystanie z nich wymaga pewnej ostrożności, istnieje bowiem ryzyko uderzenia się. Okna tego typu są najtańsze, a tym samym najpopularniejsze, ich zaletą jest zaś i to, że utrzymanie ich w czystości wcale nie jest trudnym zadaniem. Nieco inaczej prezentują się okna wysokoobrotowe, a więc takie, w których oś obrotu znajduje się w ¾ wysokości ościeżnicy.
Już po ich otwarciu górna część skrzydła okiennego znajduje się w grubości połaci dachowej. Najczęściej zastosowanie znajdują w nich siłowniki. Te wspomagają unoszenie skrzydła, przyczyniają się jednak również do tego, że wspomniane okna charakteryzuje dość wysoka cena. Gdy mamy do czynienia z oknami uchylnymi, ich oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi okiennej ramy. Sporym problemem okazuje się ich mycie, choć rozwiązaniem problemu może okazać się zamontowanie obok siebie dwóch okien tego rodzaju. W oknach uchylnych często znajdują zastosowanie siłowniki oraz sprężyny, które uniemożliwiają przypadkowe zamknięcie.
Okna uchylno-obrotowe to modyfikacja okien omawianych wcześniej, tym razem jednak mamy do czynienia z rozwiązaniami, które posiadają dwie osie obrotu. Są to okna najdroższe, a na ich cenę wpływa poziom skomplikowania konstrukcyjnego. Oczywiście, sposób otwierania nie jest jedynym kryterium podziału okien, z jakim mamy do czynienia. Okna kolankowe są umieszczane w ściance kolankowej, a fasadowe i połaciowe – w samym dachu. Z kolei okna balkonowe zwykle składają się z dwóch części. Po otworzeniu dolnej zmienia się ją w balustradę, górna zaś zmienia się w daszek. Najczęściej montuje się je w tych dachach, które nie posiadają ścianki kolankowej. Jeszcze innym rozwiązaniem są otwierane na bok wyłazy balkonowe. To właśnie one pozwalają na dostanie się na dach w sposób bezpieczny, zwykle są więc montowane w bezpośredniej bliskości komina.
Komentarze (0)