Najpopularniejsze materiały termoizolacyjne. Zobacz, czym ocieplać dom
Zanim zabierzemy się za ocieplenie poznać można najpopularniejsze materiały termoizolacyjne. Warto sprawdzić kiedy lepsza będzie wełna, a kiedy będzie się lepiej zdecydować na styropian. Warto wiedzieć o płytach PIR, kiedy również przyda się nam keramzyt.
Wełna mineralna
Szklana albo też skalna wełna będzie miała dobrą izolacyjność cieplną jest paroprzepuszczalna oraz sprężysta. Nie będzie trzeba obawiać się ognia czy chemikaliów. Bardzo dobrze pochłania dźwięki. Dzięki temu wykonane z niej ocieplenie pełnić będzie funkcje izolacji akustycznej. Z wełny wykonuje się między innymi płyty, które mają wymiary 100-600 x 10-180 i grubość między 5-25 cm. Są one w trakcie produkcji nasączone specjalnym impregnatem, dzięki temu stają się one odporniejsze. Dostępne są również płyty sprężyste i twarde w zależności od wagi jaką mają na metr sześcienny. Oprócz płyt z wełny wykonuje się takżę maty, których gęstość będzie na niższym poziomie i są one oferowane w postaci bel o szerokości między 20 a 125 cm. Długość między 2 a 18metra. Po tym jak je rozpakujemy zanim zostaną nałożone trzeba je rozprężać, dopiero po tym pewnym czasie mają gwarancję uzyskania odpowiedniej grubości.
Styropian
Jest to lekki materiał, mało nasiąkliwy i sztywny. Współczynnik ciepła jest zadowalający, ale nie będzie to materiał odporny na działanie niektórych rozpuszczalników organicznych, które pojawiają się w masach hydroizolacyjnych oraz w klejach bitumicznych. Powodują topnienie oraz zanikanie. Układanie styropianu jest w naszym kraju popularne, ale trzeba pamiętać, że przy takim pokryciu należy się liczyć między innymi z tym, że powstawać będą dość liczne mostki termiczne i tym samym będzie uciekać ciepło. Z drugiej strony ta propozycja charakteryzuje się również dobrą izolacją akustyczną i pod tym kątem będzie można ocenić pozytywnie ten materiał.
Polistyren ekstrudowany XPS
To rozwiązanie, które będzie twardsze niż styropian i ma lepsze właściwości ciepłochronne. Przewyższa go ceną i dlatego nie jest może aż tak bardzo popularne. Przygotowuje się płyty, których grubość będzie wynosić między 2 a 18 cm.
Płyty PIR
PIR to nowoczesna wersja poliuretanu. Ocieplanie takie ma formę z płyt, które mają fazowane krawędzie. Wyróżnia się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Po płyty PIR będziemy sięgać w momencie, gdy dach będzie ocieplany. Dobrze sprawdzają się jako izolacja nakrokwiowa. Izoluje się nimi również ściany zewnętrzne. Poleca się do dachówek płaskich i tarasów. Fundamentów czy stropów. Dzięki dobrej izolacyjności wystarczy niewielka grubość.
Keramzyt
To specjalne kruszywo, które powstaje w sztuczny sposób poprzez wypalanie gliny. charakteryzuje się twardością, trwałością i ma bardzo dobre właściwości, jak chodzi o termoizolację. Współczynnik przewodzenia ciepła jest niski. Najczęściej wykorzystuje się ten surowiec do realizowania izolacji podłogi na gruncie, gdzie wprowadza się rozwiązania, w ramach których zastępuje się podsypkę pod beton.
Inne materiały termoizolacyjne
Oprócz tego mamy jeszcze inne materiały, które wykorzystuje się do izolacji termicznej. Można mówić o płytach do ocieplania od środka będą to specjalne mineralne płyty, które mają porowatą strukturę i chronią przed uciekaniem ciepła a jednocześnie przepuszczają także parę wodną. Współczynnik przewodzenia ciepła jest na dobrym poziomie. stosuje się również folie termoizolacyjne, składające się z wielu warstw. Można także zwrócić uwagę na płyty z piany fenolowej, które z budową komórkową, co na pewno dobrze się sprawdza. Z obu stron pokrywa się je welonem szklanym. Mają dobrą wartość w zakresie izolacji termicznej.
Komentarze (0)