Sposoby na hydroizolację
Wilgoć jest jednym z czynników, które zagrażają kondycji i bezpieczeństwu budynków. Aby zabezpieczyć swój dom przed niekorzystnym działaniem wilgoci, trzeba już w momencie planowania budowy lub gruntownego remontu przemyśleć kwestię hydroizolacji. Izolacji przeciwwodnej podlegają fundamenty, ściany piwniczne i fundamentowe, a także podłoga na gruncie – to właśnie wody gruntowe bywają częstą przyczyną zawilgocenia budynku.
Czemu służy hydroizolacja?
Budynek chroni się przed rozmaitymi formami zawilgocenia – od ciśnienia hydrostatycznego (czyli wywierającego ciśnienie na położone poniżej poziomu wód gruntowych elementy konstrukcyjne), poprzez zawilgocenia niewywierające ciśnienia, aż po przenikanie pary wodnej. Szczególnie newralgiczne punkty stanowią te pomieszczenia, które bywają stale wystawione na wilgoć – łazienki lub kuchnie. W zależności od tego, jak silna jest ekspozycja na wilgoć, stosuje się różne typy zabezpieczeń oraz materiały.
Dostępne materiały
1. Papy różnego typu
Papa to specjalny materiał budowlany o poliestrowym lub wykonanym z welonu szklanego rdzeniu, pokrytym z dwóch stron specyficzną masą bitumiczną, czyli asfaltem. Taka budowa pozwala im zachować naprawdę dobre właściwości hydroizolacyjne. W zależności od typu materiału, który modyfikuje warstwy asfaltowe, papa pełni swoje funkcje w różnych przedziałach temperatur. Elastomer SBS zapewnia papie zachowanie właściwości mechanicznych w temperaturach od -30 do 110 stopni, natomiast plastomer APP zapewnia rozpiętość od -10 do 130 stopni. Solidna papa jest często stosowana w hydroizolacji ścian fundamentowych, samych fundamentów oraz podłóg gruntowych. Mocuje się ją za pomocą lepiku (na gorąco lub zimno) oraz emulsji asfaltowo – kauczukowej. Można również zgrzewać ją palnikiem.
2. Folia tłoczona
Kolejny popularny materiał stanowi folia tłoczona, materiał o różnych stopniach grubości – od 0,5 do 1 milimetra. Jej cechę charakterystyczną stanowią tłoczenia, czyli wgłębienia na około 8 milimetrów. Jest wytrzymałym i solidnym materiałem pomocniczym przy innego typu izolacjach, nie nadaje się jednak jako podstawowa i jedyna metoda izolacji przeciwwodnej. Bywa inaczej nazywana kubełkową lub guziczkową.
3. Folia płaska
Jest to materiał produkowany z polietylenu (może mieć wysoką lub niższą gęstość – odpowiednio PE-HD oraz PE-LD), oraz z polichlorku winylu. Folie różnią się między sobą grubością, która może wynosić od 0,2 do aż 2 milimetrów. To trwały materiał, który stosuje się na mocowany na zatrzaski lub klejony zakład. Stosowana najczęściej do wykonywania izolacji pionowej fundamentów i piwnic oraz ław fundamentowych.
4. Masy bitumiczne
Tarasy, ściany piwnic oraz płaskie dachy często zabezpiecza się elastyczną, szczelną warstwą asfaltową. Masę bitumiczną mogą stanowić różnego typu lepiki asfaltowe lub roztwory asfaltu.
Komentarze (0)