Poziom wód gruntowych a wybór hydroizolacji piwnicy
Zagrożenie wodą gruntową w piwnicy jest uzależnione od wielu czynników, kluczowe znaczenie wydaje się mieć jednak rodzaj gruntu, w którym posadowiono budynek oraz sam poziom wody gruntowej. Gdy mamy do czynienia z gruntami przepuszczalnymi takimi, jak choćby piaski, możemy mieć pewność, że nie będą one zatrzymywać wody przez zbyt długi czas w swojej strukturze. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z gruntami spoistymi takimi, jak choćby glina. Ta zatrzymuje wodę gruntową i czasem utrzymuje ją przez długie miesiące, co sprawia, że fundamenty są narażone na poważne w swoich konsekwencjach długotrwałe zawilgocenie. Już choćby dlatego jeszcze przed zaprojektowaniem budynku zaleca się przeprowadzenie specjalistycznych badań gruntowo-wodnych. Pozwalają one przede wszystkim na określenie, na jakim poziomie utrzymuje się ustabilizowane lustro wody gruntowej. Z niskim poziomem wody gruntowej mamy do czynienia wówczas, gdy podziemne części budynku są narażone jedynie na oddziaływanie wody opadowej, a i ono ma jedynie krótkotrwały charakter.
W takim przypadku piwnica jest najczęściej chroniona przed wilgocią poprzez zastosowanie hydroizolacji pionowej, powłokowej wykonanej z masy bitumicznej. Ta jest nakładana warstwami na wyrównaną wcześniej powierzchnię muru, choć może być też nakładana na tynk wyrównawczy. Izolacja pozioma najczęściej jest wykonywana z wykorzystaniem tylko jednej warstwy papy zgrzewalnej modyfikowanej SBS, a jej osnową jest włóknina poliestrowa. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy mamy do czynienia ze zmiennym poziomem wody gruntowej. W takim przypadku zarówno w czasie wiosennych roztopów, jak i jesienią dochodzi do podniesienia się wody. Zjawisko jest na tyle niebezpieczne, że może stanowić zagrożenie nie tylko dla piwnic budynku, ale również dla ścian fundamentowych, konieczne jest więc zastosowanie tak zwanej wzmocnionej hydroizolacji.
W takim przypadku należy postawić nie tylko na co najmniej dwie warstwy papy, ale również na ściankę dociskową, ta bowiem nie tylko przeciwdziała niebezpiecznemu zjawisku osuwania się papy, ale również przyczynia się do tego, że izolacja pozioma i pionowa są dociskane na ścianie fundamentowej. Papa modyfikowana SBD z osnową z włókien poliestrowych znajduje w takim przypadku zastosowanie nie tylko na zabezpieczeniach poziomych, ale i pionowych. Gdy mamy do czynienia z wysokim poziomem wody gruntowej musimy liczyć się z tym, że budowanie domów podpiwniczonych nigdy nie jest rozwiązaniem bezpiecznym, w związku z czym najlepszym rozwiązaniem wydaje się ograniczenie go do niezbędnego minimum. Bywa jednak i tak, że nie można zrezygnować z takiego rozwiązania, izolacja powinna mieć więc postać szczelnej wanny zewnętrznej. Co więcej, należy liczyć się z tym, że jeśli w późniejszym okresie będziemy podejmować działania obliczone na poprawę jej stanu, działania te wcale nie muszą przynieść oczekiwanych przez nas rezultatów.
Jeśli izolacja będzie zbyt słaba, koniecznością stanie się wypompowywanie wody z piwnicy, a nawet zasypanie już istniejącej piwnicy. Jeśli mamy do czynienia z gruntami przepuszczalnymi o dość niskim poziomie wód, możemy zdecydować się na zastosowanie izolacji lekkich podczas gdy w gruntach spoistych i półprzepuszczalnych znacznie lepszym pomysłem jest izolacja średnia. Najbardziej wymagające są te grunty, w których woda dociera wysoko, w takim przypadku więc izolacja ciężka nie ma dla siebie alternatywy. Pamiętajmy też, że hydroizolacja może być układana dopiero wtedy, gdy beton zostanie związany w lawach.
Komentarze (0)