Przewodnik zakupu narzędzi pneumatycznych
Sprężone powietrze zwiększa komfort pracy z narzędziami takimi jak dłuto, gwoździarka czy klucz udarowy. Przydatne przy korzystaniu z piaskarek i pistoletów lakierniczych, omówimy znaczenie przepływu i ciśnienia powietrza!
- - Ważne cechy
- - Ciśnienie
- - Przepływ
- - Sprężarka
- - Typ narzędzia
Odkryj nasze narzędzia pneumatyczne! Sprawdź ofertę narzędzi pneumatycznych na https://sklep-warsztat.pl/product-category/cp-ogolna/.
Dlaczego warto używać narzędzi pneumatycznych?
Narzędzia pneumatyczne są lżejsze niż ich przewodowe lub akumulatorowe odpowiedniki elektryczne. Dzięki prostemu procesowi produkcji, ich aparatura jest mniej podatna na uszkodzenia. Ich wydajność pozostaje stabilna, o ile są zasilane przez prawidłowo skonfigurowaną sprężarkę.
Niektóre narzędzia, takie jak gwoździarka pneumatyczna, mają unikalne cechy, związane właśnie z odpowiednią technologią, takie jak prędkość impulsów i szybkość uderzenia.
Inne narzędzia są po prostu bardziej wydajne przy użyciu sprężonego powietrza niż przy użyciu energii elektrycznej lub akumulatora, a jeszcze inne będą działać tylko przy użyciu tej technologii.
Jakie są niektóre narzędzia pneumatyczne?
Silniki elektryczne mogą pracować z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Inne narzędzia, takie jak podnośniki, nitownice, nożyce, odkurzacze itp. również wykorzystują tę technologię.
Główne narzędzia pneumatyczne :
- - Wiertarki;
- - Piły;
- - Dłuta;
- - Klucze udarowe;
- - Szlifierki;
- - Gwoździarka i zszywacz ;
- - Pistolety do malowania;
- - Piaskarki itp.
Narzędzia pneumatyczne: ciśnienie i użycie oraz przepływ powietrza.
Aby prawidłowo skonfigurować narzędzie pneumatyczne, ważne jest, aby zwrócić uwagę na:
- - Ciśnienie robocze, wyrażone w barach (B), jakie jest potrzebne dla używanego narzędzia;
- - Wymagane natężenie przepływu powietrza wyrażone w litrach na minutę (l/min).
- - Istotne jest, aby sprężarka była specjalnie skonfigurowana do potrzeb każdego narzędzia w celu uzyskania optymalnego wykorzystania, niezależnie od tego, czy jest to klucz udarowy, wiertarka, pistolet do malowania, szlifierka, pneumatyczna piaskarka itp.
Pojemność zbiornika określi czas pracy narzędzia przed ponownym uruchomieniem silnika w celu ponownego zwiększenia ciśnienia powietrza. Dla większości narzędzi wymagane jest minimum 50 litrów (l).
Średnica rur ma wpływ na przepływ, więc zawsze pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń producenta dla każdego narzędzia, aby uzyskać maksymalne wykorzystanie! Pamiętaj, aby sprawdzić, czy rozmiar przyłącza jest właściwy!
Jak działa kompresor powietrza?
Sprężarka działa w oparciu o agregaty sprężające zbudowane z silnika elektrycznego lub gazowego, w których cylinder (wyposażony w tłok) spręża powietrze i wysyła je do szczelnego zbiornika o zmiennej objętości, ustabilizowanej na określonym ciśnieniu.
Zadaniem zespołu sprężarki jest jedynie sprężanie powietrza, natomiast zadaniem zbiornika jest jego magazynowanie. Sprężanie wyłącza się więc po osiągnięciu limitów magazynowania w zbiorniku, a następnie uruchamia się ponownie po osiągnięciu określonego progu - ustalonego przez producenta na podstawie objętości i jednostki sprężającej.
Sprężone powietrze jest wykorzystywane do pracy narzędzi pneumatycznych. Przepływ powietrza mierzony jest w l/min (litrach na minutę) lub w m 3/h (metrach sześciennych na godzinę), gdzie 1 m 3/h = 16,67 l/min. Przepływ powietrza zależy od objętości zbiornika i stopnia jego napełnienia - wszystko w stosunku do jednostki sprężającej.
Małe przenośne sprężarki elektryczne mają tylko niewielką rezerwę powietrza o pojemności kilku litrów, na ogół od 2 do 6 litrów, mogą pracować w sposób ciągły, bez potrzeby resetowania. Wybór kompresora jest wynikiem dogłębnej analizy potrzeb użytkownika w zakresie przepływu powietrza, ciśnienia, autonomii itp.
Wskazówki dotyczące doboru narzędzi pneumatycznych i sprężarek
Zrozumienie swoich potrzeb jest proste, ale zawsze dobrze jest mieć margines bezpieczeństwa.
Zsumuj wszystkie ilości powietrza wymagane przez narzędzia pneumatyczne, których planujesz używać (pistolet lakierniczy, aerograf itp.) i pomnóż to przez 1,5. Wynik to minimalna wymagana liczba litrów na minutę (l/min)! Na koniec, unikaj dodawania m 3 / godz. (metrów sześciennych na godzinę) z l/min (litrów na minutę).
Komentarze (0)