
Zalety bitumicznych pokryć dachowych
Jeśli zależy nam na solidnym kryciu dachu, a jednocześnie nie chcemy wydać zbyt wiele pieniędzy na ten cel, powinniśmy zainteresować się pokryciami bitumicznymi oraz włóknocementowymi. Nie są one aż tak popularne jak klasyczna dachówka i blachodachówka, należy jednak zastanowić się nad nimi poważnie już na tym etapie, na którym analizujemy pokrycia, którymi warto się zainteresować.
Nie mamy do czynienia z rozwiązaniami drogimi, jeśli zaś dobierzemy je odpowiednio do stylu budynku, będą one wyglądały naprawdę ładnie. Głównym surowcem wykorzystywanym w procesie ich produkcji jest masa asfaltowa. Nasyca się nią materiał osnowy lub płytę wykonaną z włókien celulozy. Gdy decydujemy się na gonty bitumiczne, najczęściej mają one postać wąskich pasków, dla których charakterystyczne jest to, że na ich górze znajduje się warstwa samowulkanizująca, na dole zaś mamy do czynienia z „zębami”.
Pokrycie dachowe - cechy i właściwości
Gonty różnią się między sobą ze względu na swój kształt i już po ułożeniu mogą imitować nie tylko dachówkę karpiówkę, ale również gont drewniany oraz płytki wykonane z naturalnego łupka. Ich powierzchnia jest pokryta posypką mineralną, która charakteryzuje się zróżnicowaną kolorystyką, włącznie ze specjalnym cieniowaniem, które daje efekt trójwymiaru. Samo równe układanie poszczególnych pasów dachówek jest przy tym wyjątkowo proste, producent dba bowiem o naszą wygodę nanosząc specjalne oznaczenia pozwalające na zachowanie powtarzalnych zakładów. To właśnie bezodpadowe układanie jest zresztą promowane jako jedna z największych zalet omawianego tu pokrycia.
Nawet, jeśli niektóre fragmenty będą musiały być odcięte, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby umieścić je w jakimś innym miejscu. Nie bez znaczenia jest także duża elastyczność. Ta pozwala na krycie dachów zaokrąglonych albo takich, które wykazują się sporym poziomem skomplikowania. Gonty zwracają na siebie uwagę także dlatego, że ich ciężar jest niewielki. Nie można jednak zapominać o tym, że o efekcie końcowym można mówić dopiero po nałożeniu podkładu, a wtedy ciężar wzrasta w dość istotnym stopniu.
Inną cechą gontów bitumicznych jest ich wiotkość, podobnie, jak inne papy, również one wymagają więc sztywnego podkładu. Ten musi być dość równy, nie robi się go więc z desek, ale z płyt OSB lub ze sklejki charakteryzującej się wodoodpornością. Sklejka jest w tym kontekście rozwiązaniem szczególnie interesującym również dlatego, że jest bardziej wytrzymała na zginanie, niż płyta OSB. Trwałość pokrycia z gontów bitumicznych jest przedmiotem pewnych kontrowersji. Szacuje się ją nawet na 40 lat, choć duże znaczenie ma w tym kontekście ich odpowiednie ułożenie.
Cena gontów dachowych
Najpopularniejsze gonty tego typu kosztują od 20 do 35 PLN za metr kwadratowy. Cena jest przy tym uzależniona od grubości materiału, jego barwy, rodzaju masy bitumicznej oraz odmiany posypki. Nie oznacza to, oczywiście, że w sprzedaży nie znajdziemy również gontów zdecydowanie droższych. Gdy decydujemy się na bitumiczne płyty faliste, te zazwyczaj są produkowane w wymiarach 200×95-105 cm. Najczęściej można je nabyć w kilku ciemnych kolorach, a ich zewnętrzną warstwą ochronną jest specjalna powłoka akrylowo-winylowa lub żywiczna.
Wykończenie kalenicy oraz krawędzi dachu jest możliwe dzięki gąsiorom i specjalnym kształtkom wykonanym z tego samego materiału. Swego rodzaju nowością są płyty profilowane w kształt dachówek. Również płyty bitumiczne odznaczają się lekkością, a do ich układania wystarczają drewniane łaty, które mocuje się bezpośrednio do krokwi. I tu konieczne jest zachowanie wymaganych zakładów.
Komentarze (0)