Nietypowe projekty domów - domy z płaskim dachem
Choć większość inwestorów decyduje się na projekt domu z dachem dwu- lub wielospadowym, w naszym kraju nie brakuje także zwolenników nieco bardziej nietypowych budynków z płaskim dachem. Ich bryła, kojarząca się niekiedy z PRL-owskimi kostkami, obecnie prezentuje się znacznie bardziej estetycznie, oferując także optymalną funkcjonalność. Jakie są zalety i wady domów z płaskim dachem oraz w jaki ciekawy sposób można zagospodarować jego powierzchnię?
Zalety domów z płaskim dachem
Projekt domu z płaskim dachem to propozycja zarówno atrakcyjna wizualnie, jak i funkcjonalna. Taki budynek jest wyjątkowo odporny na działanie silnego wiatru – praktycznie nie grozi mu zerwanie pokrycia i związane z tym straty finansowe. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany płaski dach pomaga zminimalizować ucieczkę ciepła z wnętrz, umożliwiając obniżenie rachunków za ogrzewanie. Budowa takiego dachu może być o kilkadziesiąt procent tańsza, aniżeli przygotowanie pokrycia dwuspadowego bądź kopertowego. Piętro pod stropodachem jest wyjątkowo łatwe w aranżacji; nie posiada bowiem kłopotliwych dla niektórych inwestorów skosów. Ponadto taki obiekt prezentuje się niezwykle nowocześnie, doskonale wpisując się w minimalistyczne i energooszczędne trendy w budownictwie.
Wady domów z płaskim dachem
Jeśli interesuje nas projekt domu z płaskim dachem, pamiętajmy także o pewnych jego wadach. Decydując się na to rozwiązanie, musimy mieć na uwadze konieczność systematycznego odśnieżania pokrycia. Nieprawidłowe wykonanie warstwy izolacji może niekiedy przyczyniać się do przenikania wilgoci do wnętrza budynku i rozwoju szkodliwej pleśni. W domu z płaskim dachem nie będziemy mogli stworzyć klimatycznego, przytulnego poddasza – jakie zaoferują nam budynki ze skosami. Dodatkowo będziemy również mocno ograniczeni pod względem doboru materiału wykończeniowego, jaki zastosujemy na powierzchni dachu. Zanim zakupimy projekt domu, skontrolujmy także, czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza budowę obiektu z płaskim pokryciem. Może się bowiem zdarzyć, że zapisy MPZP uniemożliwią nam realizację wymarzonego, nowoczesnego domu w formie kostki.
Płaski dach – ciekawe pomysły na jego zagospodarowanie
Płaski dach to dodatkowa przestrzeń, którą możemy wykorzystać na kilka różnych sposobów. Takie pokrycie świetnie nadaje się jako miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych, wpływających na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Niektóre projekty z płaskim dachem przewidują wykonanie na nim wygodnego tarasu, który zapewni nam prywatną, nasłonecznioną strefę wypoczynkową. Na odpowiednio przygotowanym stropodachu możemy urządzić niewielki ogródek lub nawet zielony dach, który powiększy powierzchnię biologicznie czynną – niezwykle ważną w przypadku niewielkich działek. Stosunkowo mało popularnym, ale godnym rozważenia pomysłem może być także zaprojektowanie niewielkiego basenu na dachu, który zwiększy ogólną atrakcyjność i wartość całej nieruchomości.
Dom z płaskim dachem to projekt posiadający wiele atutów. Zapewnia optymalną wygodę użytkowania wnętrz, jest tańszy w wykonaniu, a zarazem oferuje dodatkową przestrzeń na powierzchni budynku, którą możemy przeznaczyć na ogród, taras lub pod montaż paneli fotowoltaicznych. Niestety posiada on także i minusy – ryzyko przenikania wilgoci czy konieczność odśnieżania pokrycia. Są to jednak drobne i stosunkowo łatwe do zniwelowania niedogodności, które rekompensuje wysoka estetyka i funkcjonalność nowoczesnych domów z płaskim dachem.
Zdjęcie: Projekt domu Dom z patio 1 z kolekcji Domy z wizją
Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów z płaskim dachem od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-plaskim-dachem/
Artykuł partnera
Komentarze (0)