Ranking najlepszych hydroizolacji budynku
Wykonanie odpowiednie hydroizolacji jest bardzo ważnym elementem przy budowie domu, zwłaszcza ze względu na jego trwałość i komfort użytkowania oraz mieszkania. Odpowiednia ochrona przed wilgocią zapobiegnie niszczeniu się materiałów, które szybko ja absorbują, a także zapobiegnie powstawaniu pleśni oraz grzybów, które nie sprzyjają naszemu zdrowiu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów hydroizolacji, co pozwala na wybranie najodpowiedniejsze zarówno do piwnic czy też do ścian.
Rodzaje hydroizolacji
Podstawowa hydroizolacja fundamentów składa się z dwóch część.
Pierwszą są hydroizolacje pionowe, które zazwyczaj montowane są na ścianach fundamentowych na zewnątrz i wewnątrz tych ścian, czasami wykorzystywane są także przy hydroizolacji ścian piwnicznych. Hydroizolacje pozioma stosuje się bezpośrednio na ławy oraz ściany fundamentowych, a w niektórych przypadkach także ściany piwniczne, gdy umiejscowione są one pod linia parteru. Istotne jest aby obie części był ze sobą solidnie połączone, dzięki czemu można uniknąć przepuszczania wilgoci z gruntu, przy czym należy uwzględnić jego specyfikę. Od tego na jakim gruncie budujemy zależy rodzaj wykorzystanej izolacji.
Do wyboru mamy izolację przeciwwilgociową fundamentów ciężką, średnią oraz lekką. Izolacja ciężka ma zastosowanie na bardzo wilgotnych gruntach, gdzie istnieje ryzyko ich dodatkowego podniesienia. Taka izolacja powinna być wykonana bardzo dokładnie, aby uchronić przed wilgocią oraz niszczeniem spowodowanym przez wody gruntowe. W taki przypadku dobrze sprawdzą się izolacje z folii zgrzewalnej lub też samoprzylepnej. Izolację średnią stosuje się przy gruntach o średniej wilgotności, na których długo zalegają opady np. grunty o podłożu gliniastym lub Ilastym. W takim wypadku sprawdzi się wykonanie tak zwanego drenażu wokół budynku oraz wykonanie szczelniej izolacji, która w pełni zabezpieczy przed wilgocią np. z papy czy folii samoprzylepnej. Izolacje lekką stosuje się przy gruntach przepuszczalnych, które szybko absorbują wodę. Tutaj dobrze sprawdzi się izolacja wykonana z masy bitumicznej, folii lub wodoszczelnej zaprawy.
Wybierając rodzaj materiału hydroizolacyjnego, a jest on spory, należy mieć na uwadze na jakim gruncie stawiany będzie budynek oraz do jego specyfiki. No najczęściej używanych hydroizolacji należą:
Papa- najpopularniejszy materiał hydroizolacyjny, zwłaszcza ten na nośnikach wykonanych z włókniny poliestrowej z modyfikowanym asfaltem: elastomerem SBS lub plastomerem APP. Papa to materiał bardzo elastyczny, odporny na temperaturę zarówno dodatnia jak i ujemną, doskonale nadaje się do izolacji piwnic.
Następną popularna izolacją przed wilgocią jest dostępna w wielu rodzajach folia płaska oraz folie zgrzewalne. Najczęściej wykorzystywane są folie z PCV oraz polistyrenu, przy czym przy układaniu takiej izolacji należy być bardzo starannym. Kolejną alternatywą jest beton wodoszczelny. Jest to stosunkowo nowe oraz kosztowne rozwiązanie, za to jednak najlepsze zwłaszcza przy budowaniu na gruncie o wysokim poziomem wód gruntowych- wodoszczelny beton zapewnia pełną ochronę przed wilgocią. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest zastosowanie tak zwanego betonitu, który poprzez absorbowanie wilgoci zwiększa swoją objętość, przybierając formę gęstego żelu nieprzepuszczającego wilgoci, dostępny jest w formie membran lub paneli.
Popularnym rozwiązaniem jest także membrana kauczukowo- bitumiczna oraz membrana kubełkowa. Ta pierwsza, dostępna w formie samoprzylepnej, najczęściej stosowana do izolacji ścian fundamentowych oraz części podziemnych lub na zagruntowany beton. Membrana kubełkowa jest natomiast najczęściej stosowana przy wykonywaniu izolacji pionowej, na ścianach zewnętrznych. Górna część powinna się znajdować powyżej gruntu, a kubełkowa forma pozwala na odprowadzanie wilgoci z gruntu, świetnie sprawdza się tez przy drenażu. Do hydro izolacji można wykorzystać także specjalne zaprawy, tak zwaną masę mineralną oraz masę bitumiczną. Masa mineralna idealnie nadaje się od izolacji pionowej oraz poziomej ścian fundamentowych. Masa bitumiczna, na bazie asfaltu czyli tak zwany lepik asfaltowy używa się do mocowania papy lub samodzielnie, przy czym im więcej warstw tym lepsza izolacja.
Komentarze (0)