
Co warto wiedzieć o pompach ciepła?
Pompa ciepła to rozwiązanie, dzięki którym można ogrzewać i chłodzić domy. Inwestorzy zachęceni wizją długoterminowych oszczędności, coraz częściej decydują się na te energooszczędne urządzenia. W dobie kryzysu energooszczędnego sprzedaż pomp ciepła w Polsce niemalże podwoiła się w stosunku do roku ubiegłego.
Czy warto zainwestować w pompę ciepła?
Wiele osób zastanawia się, czy zakup pompy ciepła w dalszym ciągu się opłaca. Na samym wstępie warto podkreślić, że pompy ciepła są nieco droższe w instalacji niż piece gazowe lub piece centralnego ogrzewania. Niemniej jednak o tym, że są one inwestycją opłacalną, decydują niskie koszty ich eksploatacji.
Jako kolejną, bardzo ważną zaletę pomp ciepła, eksperci wskazują wysokie bezpieczeństwo ich użytkowania – nie stwarzają ryzyka uwalniania się dwutlenku węgla czy też wybuchu.
Nie wszyscy wiedzą, że pompy ciepła można wykorzystywać nie tylko do ogrzewania domu, ale także jego chłodzenia – co sprawia, że są one przydatne przez okrągły rok. To całkowicie ekologiczny system, co nie jest bez znaczenia w dzisiejszych czasach, kiedy na ochronę środowiska kładzie się bardzo duży nacisk.
Czy pompa ciepła może być jeszcze bardziej opłacalna?
Osoby zainteresowane montażem pompy ciepła, szczegółowych informacji poszukać mogą na stronie internetowej https://pompyciepla.pl/. Okazuje się, że cena instalacji może stać się jeszcze bardziej atrakcyjna. Wystarczy zdecydować się na montaż pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną.
Wytwarzanie własnego prądu, a następnie zasilanie przy jego pomocy pompy ciepła, pozwala obniżyć rachunki za prąd niemal do zera. To inwestycja, która zwraca się w naprawdę krótkim czasie. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nią coraz większa liczba inwestorów, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych.
Pompa ciepła – budowa
Niezależnie od wybranego modelu, konstrukcja pompy ciepła pozostaje praktycznie niezmienna. Poszczególne rodzaje urządzeń różnią się od siebie wyłącznie miejscem zamontowania dolnego źródła pompy. Pompa ciepła składa się ze:
- sprężarki – element ten pod wpływem wzrostu ciśnienia umożliwia sprężanie gazu i zwiększenie jego temperatury,
- parownika – jest to dolne źródło energii. To właśnie tutaj w niskiej temperaturze odparowuje czynnik roboczy, co bezpośrednio przekłada się na wzrost ciśnienia,
- skraplacza – górne źródło energii – jest odpowiedzialny za oddawanie ciepła do powietrza lub płynu przepływającego przez instalację,
- rozprężacza – to zawór, który czynnik roboczy ze skraplacza ponownie oddaje do użytku w ramach cyklu grzewczego.
Z racji tego, że cała instalacja wymaga zasilania energią elektryczną, na wypadek awarii sieci warto mieć zawsze pod ręką podręczny generator prądu, który pozwoli podtrzymać pracę systemu.
Na koniec trzeba podkreślić, że pompa ciepła w sytuacji, kiedy jest odpowiednio dopasowana do potrzeb danego budynku, może stanowić jedyną instalację grzewczą. Pozwala na ogrzanie nie tylko pomieszczeń, ale także wody w ilościach zależnych od zapotrzebowania.
Artykuł partnera
Komentarze (0)