Najważniejsze informacje na temat betonu komórkowego
Jeśli podejmujemy decyzję o zakupie elementów produkowanych z wykorzystaniem betonu komórkowego, w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się z ofertą producentów. Dla laika bloczki niemal zawsze wyglądają jednakowo, może się jednak okazać, że różnią się między sobą parametrami.
Gdy mamy do czynienia z domami jednorodzinnymi, najczęściej zastosowanie znajduje autoklawizowany beton komórkowy, a więc taki, który jest utwardzany z wykorzystaniem pary wodnej o odpowiednim ciśnieniu i temperaturze. To właśnie ten proces sprawia, że beton komórkowy ma odpowiednie parametry fizyczne. Gdy analizujemy jego skład na pierwszy plan wysuwa się kruszywo, a więc piasek lub popioły lotne, nie bez znaczenia wydaje się jednak również spoiwo, którym może być zarówno wapno, jak i niewielkie ilości cementu.
Spulchniacz
Bardzo ważnym elementem jest też spulchniacz, którego rolę pełni (w zależności od okoliczności) proszek albo pasta aluminiowa. Jeśli jako kruszywo wykorzystany został jedynie piasek, mamy do czynienia z betonem komórkowym, który jest określany jako biały. Właśnie taka jego postać jest zresztą nie tylko najczęściej produkowana, ale i wybierana przez kolejnych inwestorów. Zamiast piasku mogą być jednak stosowane popioły lotne, a niekiedy bywa i tak, że łączy się jedno i drugie kruszywo. W takim przypadku dla betonu komórkowego charakterystyczna staje się szara barwa.
Czy beton komórkowy jest promieniotwórczy?
Wiele osób obawia się, że sięgając po beton komórkowy zdecyduje się na materiał o działaniu promieniotwórczym. Na szczęście, choć opinia ta jest powtarzana przez wiele źródeł, mamy do czynienia z mitem. Biały beton komórkowy to materiał o najniższej radioaktywności w zestawieniu tworzonym z udziałem wszystkich materiałów ściernych. Szary beton ma nieco wyższą promieniotwórczość, nadal jest ona niższa niż ta, z którą mamy do czynienia w odniesieniu do pustaków ceramicznych.
Przyjazny dla zdrowia
Sięgając po beton komórkowy możemy mieć też pewność, że nie wydziela on substancji, które są szkodliwe dla zdrowia. Można go wytwarzać wykorzystując w tym celu surowce naturalne, tak na etapie produkcji, jak i na etapie budowy i użytkowania domu jest to więc w pełni bezpieczne rozwiązanie. Beton komórkowy jest też niezawodny, gdy zależy nam na skutecznej ochronie przed bakteriami, glonami oraz grzybami pleśniowymi.
Ma odczyn zasadowy, a w związku z tym nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Podczas zakupu należy pamiętać o tym, że to właśnie właściwości konkretnych rodzajów betonu komórkowego wpływają na to, jakie będzie ich zastosowanie w budynkach. Jeśli znamy podstawowe parametry, łatwiej jest nam też oceniać i porównywać wyroby, które pochodzą z kolekcji różnych producentów.
Gęstość objętościowa betonu
Gdybyśmy mieli wskazać na najważniejszą cechę betonu komórkowego, z pewnością byłaby to tak zwana gęstość objętościowa. To właśnie od niej zależą pozostałe parametry. Im jest ona większa, tym większa jest również wytrzymałość betonu na ściskanie, a także jego izolacyjność akustyczna, choć w tym samym czasie maleje zwykle izolacyjność termiczna. Gdy mamy do czynienia z wyrobami z betonu o dużej gęstości, musimy liczyć się z tym, że trudniej będzie je przycinać.
Gęstość oznaczona jest klasą i właśnie jej odpowiada określony przedział. Inna klasa jest więc gwarantem ciepłych ścian jednowarstwowych, inna zaś – ścian zewnętrznych składających się z dwóch albo z trzech warstw. Parametrem, z istnienia którego dobrze jest zdawać sobie sprawę, jest również wytrzymałość na ściskanie. Ta uzależniona jest od gęstości objętościowej i im jest ona większa, tym wyższa jest też wytrzymałość betonu na ściskanie.
Komentarze (0)