Co to są systemy informacji geograficznej i do czego są potrzebne?
Różnego rodzaju mapy, o niższym lub wyższym stopniu dokładności, od zawsze były pomocne w geotechnice. Wraz z rozwojem nowych urządzeń pomiarowych i większej cyfryzacji, pojawiły się też pewne systemy, które pozwalają na dokładniejsze zbadanie topografii za pomocą komputera.
Czym są systemy informacji geograficznej?
Systemy informacji geograficznej, inaczej GIS (z angielskiego geographic information system), to efekt ewolucji, którą możemy obserwować zarówno w dziedzinach takich jak geografia, jak i wszystkich innych obszarach. Są to zintegrowane systemy, które służą do zdobywania, katalogowania i przetwarzania informacji geograficznych w formie wizualnej i graficznej. Integrują one wiele różnych rodzajów danych. Jedną z głównych funkcji systemów informacji geograficznej, jest wspomaganie planowania przestrzennego i tworzenia długotrwałych strategii. Nieco dokładniej systemy informacji geograficznej opisuje geodev.pl, specjalista od geotechniki. Warto zaznaczyć, że jest to rozwiązanie, które bardzo ułatwia pracę i daje duże możliwości w zakresie nowych, ekologicznych metod planowania zasobów naturalnych i gospodarki przestrzennej.
Do czego służą systemy informacji geograficznej?
Systemy informacji geograficznej gromadzą różne dane i przedstawiają je za pomocą map czy wizualizacji 3D. Zazwyczaj takie szczegółowe odzwierciedlenie terenu może już znacząco pomóc w planowaniu przestrzeni i przewidywaniu ewentualnych zagrożeń związanych z rzeźbą czy właściwościami fizycznymi terenu. Oczywiście, w przypadku budowy, która wykonana ma być na trudnym terenie, nie obejdzie się bez badań gruntu, które muszą zostać wykonane dokładnie i opisywać wszystkie parametry podłoża. Natomiast systemy informacji geograficznej służą do wydawania opinii geotechnicznych i analiz. Dzięki GIS na bieżąco aktualizowana wiedza o danym terenie jest dostępna dla rzeszy ekspertów, którzy mogą koordynować różne działania, co pomocne jest zarówno w mądrym rozbudowywaniu infrastruktury, jak i ochronie środowiska naturalnego.
Jakie są cele systemów informacji geograficznej?
Systemy informacji geograficznej GIS zawierają sobie różne dane na temat terenów niemalże całego świata. O GIS możemy mówić w sensie ogólnym, a także krajowym – w Polsce posiadamy na przykład Krajowy System Informacji Geograficznej, który podlega państwowej standaryzacji. Posiada on trzy poziomy: powiatowy, wojewódzki i krajowy, a jego zadaniem jest jak najdokładniejsze zaplanowanie przestrzeni w taki sposób, aby nienaruszona została naturalna równowaga środowiska.
Systemy informacji geograficznej są wciąż ulepszane, i w perspektywie długoterminowej mają służyć do bieżącego przewidywania różnych niepokojących zjawisk, które mogą dziać się w środowisku. Warto mieć świadomość, że skorupa ziemi to byt, który cały czas się przekształca – jesteśmy narażeni na różnego rodzaju ruchy tektoniczne i zmiany, które takie procesy za sobą niosą. Systemy informacji geograficznej pomogą nam lepiej zaplanować przyszłość naszej planety.
Artykuł partnera
Komentarze (0)