Czy instalacje fotowoltaiczne są opłacalne?
Odnawialne źródła energii zyskują coraz większą popularność nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi zwiększa się świadomość ekologiczna, przy jednoczesnym wzroście cen za konwencjonalne sposoby dostarczania prądu. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czy instalacje fotowoltaiczne rzeczywiście są opłacalne!
Oszczędzanie
Panele fotowoltaiczne mają wiele plusów, jednak to oszczędność na energii elektrycznej jest jednym z większych. Przy ciągle zwiększających się cenach, nie tylko prądu, ale też artykułów spożywczych itp., dobrze jest zabezpieczyć się na polu rachunków za prąd. W jaki sposób jest to możliwe? Instalacja fotowoltaiczna zapewnia oszczędności niemal od razu po zainstalowaniu. Wbrew pozorom, fotowoltaika pobiera energię słoneczną przez cały rok, nie tylko przy bezchmurnym niebie, choć pobieranie rzeczywiście różni się w zależności od pogody. Ważne jest, aby instalacja miała odpowiednią powierzchnię. Jak ją obliczyć? Przyda się do tego kalkulator fotowoltaiczny (https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/). Dzięki niemu możesz dowiedzieć się z jakimi parametrami Twoja fotowoltaika będzie opłacalna. Panele działają w taki sposób - wychwytują energię słoneczną, której promienie pada na ogniwa fotowoltaiki. Następnie ta energia przetwarzana jest na energię elektryczną, która jest magazynowana w specjalnych akumulatorach. Szacuje się, że oszczędność na rachunkach za prąd jest spora - fotowoltaika zmniejsza je nawet o 90%.
Instalacja paneli fotowoltaicznych
Chociaż początkowy koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej może wydawać się wysoki, to jednak na dłuższą metę inwestycja ta ma sens. Jest to dość wysoki koszt początkowy, jednak zwraca się on po średnio 5 latach użytkowania takiej instalacji. Do tego, kiedy już ją posiadasz, masz dostęp do prawie darmowego źródła energii - przez długi czas (nawet 25 lat!). Dzięki temu zyskujesz samodzielność i niezależność od podwyżek dostawców prądu, którymi już nie musisz się martwić, a które na pewno będą następować. Dodatkowo przy pobieraniu “prądu ze słońca” nie musisz się martwić o awarie ani przerwy w dostawach.
Dofinansowania do fotowoltaiki
To niezwykle ważny i znaczący punkt odnośnie opłacalności fotowoltaiki. Patrząc na to, jak przyszłościowym jest rozwiązaniem, jej powszechność będzie coraz większa. Na razie jednak nie jest spotykana na każdym kroku, co jest przyczyną dostępnych dotacji i ulg, które oferuje państwo, które chce zachęcić do fotowoltaiki. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest zainstalowanie fotowoltaiki już dziś i możliwość skorzystania z dostępnych dofinansowań. Jednym z nich jest program Mój Prąd. To program skierowany do osób fizycznych, które wytwarzają prąd na swoje własne potrzeby i chcą zainstalować nową fotowoltaikę (program nie obejmuje rozbudowy już zamontowanych paneli). Uczestnicy programu otrzymują bezzwrotną dotację od rządu, która zmniejsza koszty związane z zakupem i instalacją fotowoltaiki. Warto też wiedzieć o tzw. uldze termomodernizacyjnej. Umożliwia ona odliczenie w rocznym rozliczeniu PIT kosztów, które zostały poniesione na rzecz instalacji fotowoltaiki.
Podsumowując, fotowoltaika jest jak najbardziej opłacalna, trzeba jednak wziąć pod uwagę koszt początkowy. Pamiętaj jednak, że jest to jednorazowa inwestycja, która nie tylko Tobie posłuży przez długie lata, ale przyczyni się też do dbania o planetę. Prąd ze słońca jest ekologiczny, a pozyskiwanie go z fotowoltaiki sprawia, że jest ona jednym z najczystszych źródeł energii.
Artykuł partnera
Komentarze (0)