Standardy, które ma obowiązek spełnić drewno konstrukcyjne
Do celów budowlanych możesz wykorzystać różne materiały, ale od lat niesłabnącą popularnością cieszy się drewno. Oczywiście musi być odpowiednio pozyskane, przygotowane i zabezpieczone, aby konstrukcja odznaczała się trwałością przez lata. Warto zapoznać się ze standardami, jakie musi spełnić drewno, aby zostało dopuszczone do celów konstrukcyjnych.
Co warto wiedzieć na temat drewna konstrukcyjnego?
Drewno jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów budowlanych, sprawdza się do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz konstrukcji. Wykonać można z niego okna, drzwi, podłogi, więźby dachowe, szkielet domu, jak i inne mniejsze elementy konstrukcyjne. Jego wykorzystanie wiąże się z uzyskaniem wielu zauważalnych korzyści.
Drewno jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Jest lżejsze i tańsze niż stal. Dzięki odpowiedniej obróbce śmiało można je wykorzystać do celów budowlanych. Wymagane jest przede wszystkim zabezpieczenie przed pleśnią, grzybami oraz wodą. Zastosowanie innowacyjnej impregnacji w tym pomoże.
Wysoka jakość, lekkość i dobra cena przekonują inwestorów do zakupu drewna konstrukcyjnego do celów budowlanych. Materiał pozwala na stworzenie lekkiej konstrukcji, odznaczającej się trwałością i wytrzymałością.
Jakie normy musi spełnić drewno, aby zostało dopuszczone do celów konstrukcyjnych?
Przed projektowaniem domu czy innej konstrukcji drewnianej, musisz znać wszystkie parametry techniczne oraz aspekty związane z drewnem konstrukcyjnym. Dzięki temu wybierzesz materiał dostosowany do potrzeb, wytrzymały i odporny na uszkodzenia.
Wybierając drewno budowlane zwróć uwagę, czy nie ma nadmiernej ilości pęknięć oraz dużej ilości sęków. Te aspekty zmniejszają jego wytrzymałość i osłabiają konstrukcję. Odrzucaj również bele, w których występują głębokie, obustronne pęknięcia dłużne zajmujące ½ szerokości.
Przy wyborze drewna konstrukcyjnego, musisz zwrócić uwagę na następujące parametry:
- - wytrzymałość drewna określana symbolami C14-C50,
- - oznaczenia CE,
- - klasy sortowania drewna.
To, jaką wytrzymałość powinno posiadać drewno konstrukcyjne sprawdzisz w normie PN-EN 338. Znajdują się tam wytyczne przydzielające drewnu symbol od C14 do C50. W Polsce najczęściej spotykane są materiały mające klasy C24 i C27. Wyższe klasy są trudne do uzyskania i pod względem produkcyjnym nieopłacalne, ponieważ konieczne jest podwyższenie ceny za materiał, a to dla wielu inwestorów jest czynnikiem odstraszającym.
Pamiętaj również, aby decydować się wyłącznie na zakup materiałów oznaczonych CE. Jeżeli tego znaku nie ma, drewno nie może zostać wykorzystane do celów konstrukcyjnych, ponieważ nie spełnia podstawowych norm jakości. Występowanie symbolu CE potwierdza zgodność z PN-EN 14081-1+A1:2011.
Oczywiście przy zakupie drewna konstrukcyjnego trzeba również zwrócić uwagę, jaką klasę po sortowaniu materiał otrzymał. Wyróżnia się trzy klasy:
- - KW – klasa wyborna, określająca najwyższą jakość drewna konstrukcyjnego,
- - KS – klasa średnia. Dotyczy materiałów odznaczających się średniej jakości parametrami technicznymi i wytrzymałością na obciążenia. Najczęściej spotykana klasa w polskich tartakach,
- - KG – klasa gorsza. Jest to minimalna klasa dopuszczająca zastosowanie drewna w celach konstrukcyjnych.
Pozyskiwanie i przewożenie drewna konstrukcyjnego
Technik pozyskiwania drewna konstrukcyjnego jest wiele, ale Best Timber Polska zapewnia wybór metody gwarantującej otrzymanie materiału w sposób bezpieczny, gwarantujący uzyskanie jak najlepszych parametrów technicznych i wytrzymałościowych.
Najpopularniejszymi metodami pozyskiwania drewna konstrukcyjnego są:
- - metoda całego drewna – ścięcie całego drewna i przetransportowanie wraz z koroną do składnicy,
- - metoda długiego drewna – drewno okrzesywane jest na miejscu ścięcia. Usuwane są wszystkie odstające gałęzie, a do składu dostarczane są wyłącznie równe bele,
- - metoda drewna krótkiego – drewno przycinane jest już na miejscu wycinki,
- - metoda drewna sypkiego – całkowite rozdrobnienie materiału i pocięcie na zęby, a następnie dostarczenie do składownicy.
Jeżeli chodzi o transport drewna konstrukcyjnego, to wybór środka transportu w dużej mierze zależy od wielkości i długości materiału. Najlepiej jest zaplanować wycinkę niedaleko tartaku, w którym drewno będzie poddawane obróbce. Dzięki temu cały proces transportu zostanie zrealizowany szybko, a jego koszty nie będą wygórowane.
Standardem podkreślającym wysoką jakość drewna konstrukcyjnego jest znak CE
Omówione powyżej standardy określające jakość drewna konstrukcyjnego sprowadzają się do jednego: materiał do celów budowlanych musi otrzymać znak CE. To najwyższe potwierdzenie jakości, gwarantujące bezproblemowe wykorzystanie drewna w konstrukcjach. Gwarantuje, że materiał jest w 100% bezpieczny i zapewnia bezproblemowe wykorzystanie do budowy.
Warto korzystać z usług producentów oferujących wyłącznie materiały posiadające znak jakości CE. Z efektów finalnych uzyskać będzie można wtedy pełną satysfakcję.
Komentarze (0)