Co wybrać – ceramikę czy bitum
Dachówki karpiówki i gonty bitumiczne to dwa z najczęściej wybieranych rozwiązań w kwestii dachu. Gonty są lekkie, a dachówki ceramiczne znacznie cięższe. W związku z tym powstaje pytanie, czy za wykorzystaniem gontów może przemawiać dodatkowy argument taki, że dla ich ułożenia wystarczy nam strop o znacznie słabszej konstrukcji i tym samym wyraźnie tańszy?
Trzeba tutaj uważać, ponieważ pokrycie dachowe to tylko jeden z czynników, który wpływa na ciężar dachu i wymagania w stosunku do jego parametrów. W praktyce od samego ciężaru dachu nawet ważniejsza jest odporność na śnieg, wodę i podmuchy wiatru. To właśnie w stosunku do tych czynników tworzona musi być więźba dachowa. Okazuje się, że nasza intuicja może być zupełnie oderwana od rzeczywistości, ponieważ pod lekkie gonty potrzebne jest sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych, a pod dachówkę ceramiczna stosuje się tylko łaty i kontr łaty.
Różnice pomiędzy gontami i ceramiką pod względem wymiaru i ciężaru całej konstrukcji sięgają zazwyczaj około 20%, więc nie jest to bardzo istotne dla konstrukcji dachu. Znacznie istotniejszy jest rodzaj wykorzystanego drewna i jakość wykonania połączeń
Ceramika
Dachówki ceramiczne to rozwiązanie bardzo stare, ale wciąż dobre i popularne. Uzyskuje się je z wypalania gliny z odpowiednimi dodatkami. Jest to najcięższe z dostępnych pokryć dachowych. Waga jednego metra kwadratowego pokrycia dachu może dochodzić nawet do 80 kilogramów. W zamian za to dostajemy bardzo trwały materiał, który powinien nam służyć nawet przez 100 lat i dłużej.
Klasyczne dachówki miały charakterystyczny rudy kolor. Dzisiaj stosuje się równe barwniki i powłoki, dzięki którym dachówki przyjmują bardzo różne postaci i można wybierać w wielu wariantach estetycznych.
Mamy dachówki naturalne o ceglanym odcieniu zależnym od gliny, z której zostały wyprodukowane. Nie są barwione, więc w jednej paczce mogą być trochę różne dachówki. Naturalna dachówka jest niespecjalnie odporna na działanie mchu i z czasem może się odbarwiać w miejscach, gdzie dach będzie miał kontakt z liśćmi lub podobnymi czynnikami.
Dachówki szkliwione, tak zwane dachówki glazurowane, pokrywane są bezbarwnym szkliwem, które chroni je przed działaniem wody. W przypadku dachówek angobowanych stosuje się szlachetne glinki, które mają takie same zadanie i dodatkowo sprawiają, że dachówka się błyszczy. Skutecznie zapobiega to rozwojowi mchu i dodatkowo poprawia estetykę elementów.
Dachówki mogą być też barwione w masie. Glina jest wtedy łączona z dopowie nimi barwnikami, co jest lepszym rozwiązaniem od po prostu malowania dachówek, gdyż drobne uszkodzenie nie odsłoni innego koloru. Dachówki barwione w masie mogą mieć też inne pokrycia.
Układanie dachu z dachówek
Dachówki nie wymagają deskowania. Układa się je na łatach wykonanych z folii, która nie wymaga wcześniejszego krycia. Optymalny dach dla dachówek to taki pod kątem 40 stopni +/- 5 stopni. Na dachach płaskich może być problem ze szczelnością, a na stromych z mocowaniem. Na dachu płaskim trzeba stworzyć dla nich specjalne podłoże, które dodatkowo musi być zabezpieczane papą lub folią. Na dachu stromym do mocowania dachówek ceramicznych wykorzystuje się drut lub specjalne klamry, co zabezpiecza je przed zerwaniem.
Każdy producent dachówek podaje ilość takich mocowań w zależności od dachu, na którym jego dachówki będą układane. Dodatkowym obowiązkiem inwestora na takich dachach jest wykonanie zabezpieczenia dla wszystkich niezbędnych akcesoriów montowanych razem z dachówkami. Normalnie nie potrzebują one specjalnego mocowania, ale na dachach z dużym spadem jest ono niezbędne.
Komentarze (0)