Wykorzystanie folii w budownictwie
Każda budowa oznacza konieczność zastosowania odpowiednich materiałów i narzędzi budowlanych. Jednym z rozwiązań są folie budowlane, różniące się grubością, wielkością i docelowym przeznaczeniem. Poszczególne propozycje znajdują zastosowanie na różnych etapach prac budowlanych lub remontowych.
Folie budowlane, zwłaszcza te najczęściej używane, można znaleźć w każdym sklepie z materiałami budowlanymi, bez względu na to, czy jest to market budowlany, czy też placówka komercyjna.
Z całą pewnością warto posiadać choćby podstawową wiedzę na temat folii budowlanych, ich rodzajów oraz przeznaczenia.
Folie budowlane najczęściej służą do zabezpieczenia powierzchni, wykonania izolacji, pokryć czy ochrony przed wodą. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie folie posiadają taką samą strukturę i zastosowanie.
Głównym typem folii budowlanych, nota bene, wykorzystywanym już podczas rozpoczęcia budowy, jest folia do fundamentów, która skutecznie chroni przed przedostawaniem się wilgoci do fundamentów i ścian budynku.
Wyróżnić należy dwa główne typy przedmiotowej folii budowlanej – folię płaską oraz membrany wytłaczane. Folia płaska produkowana jest na bazie polichlorku winylu oraz polietylenu, dzięki czemu stanowi doskonałą ochronę przed wodą i wilgocią. Membrany wytłaczane same w sobie nie chronią przed wodą, jednak stanowią doskonałe dopełnienie stosowanej izolacji pionowej ścian piwnicznych lub fundamentowych.
Często stosowane są także dachowe folie budowlane, które stanowią skuteczne zabezpieczenie budynku przed wilgocią i wiatrem. Odpowiednia konstrukcja folii sprawia, że wilgoć przepuszczana jest tylko w jedną stronę, czyli na zewnątrz.
Folia dachowa zabezpiecza dach przed wilgocią i zimnem, chroniąc jednocześnie cały budynek. Folie tego typu mogą być używane wyłącznie w budynkach ocieplanych.
W czasie prac budowlanych folie budowlane wykorzystywane są również na ścianach zewnętrznych, a ich zasadniczym celem jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Folie tego typu stanowią skuteczną ochronę przed wiatrem, wilgocią i deszczem. Przedmiotowe folie najczęściej znajdują zastosowanie w budynkach posiadających drewniane lub stalowe konstrukcje.
Dodatkową zaletą tego rodzaju folii jest możliwość przepuszczania pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz.
Na rynku dostępne są także folie ochronne, stosowane do izolowania wylewek w budynkach – rozwiązania te skutecznie chronią przed wilgocią i utratą ciepła.
Analizując powyższe informacje nietrudno zauważyć, że folie budowlane różnią się przede wszystkim funkcjonalnością. Najlepszym rozwiązaniem są folie posiadające odpowiednie atesty, jest to gwarancja pożądanych efektów.
Podczas dokonywania wyboru folii budowlanej warto skorzystać z rady doświadczonego fachowca, który – po uprzednim przeanalizowaniu potrzeb i oczekiwań budowlano-użytkowych – wskaże optymalną alternatywę, czyli pomoże wybrać folię, która w spełni swoją funkcję na najwyższym poziomie.
Należy pamiętać, że wszystkie folie budowlane powinny być stosowane zgodnie z przeznaczeniem.
Komentarze (0)