Jaką folię zastosować przy ociepleniu domu? Doradzamy.
Niezwykle istotną kwestią, zaraz obok równie ważnej hydroizolacji jest zabezpieczenie ścian zewnętrznych, a także dachu przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, ogólna wilgoć czy wiatr, który to jest na nie najbardziej narażony. Podpowiadamy jak wybrać najlepszy materiał w tym celu.
Folia wiatroizolacyjna - czy naprawdę warto ją wybrać?
Obiektywnie najlepszym rozwiązaniem jest wybór folii wiatroizolacyjnej, która pozwala na zabezpieczenie ścian zewnętrznych budynku przed wilgocią oraz wiatrem, ale także odprowadza nadmiar tej wilgoci. Dzięki temu chroni ona ściany zapobiegając zawilgoceniu, a tym samym zapobiega powstawaniu pleśni oraz grzybów, które potem niekorzystnie wpływają na mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, szkodząc tym samym naszemu zdrowiu. Folie wiatroizolacyjne najczęściej stosuje się przy budowie domów wznoszonych na konstrukcji szkieletowej, zarówno drewnianej jak i stalowej, który bez dobrej wiatroizolacji szybko by wytracał ciepło, zwłaszcza w tych partiach budynku, na które najczęściej oddziałują takie warunki atmosferyczne jak wiatr oraz deszcz.
Bardzo ważne jest aby przy montowaniu materiału układać izolacje właściwą stroną, ponieważ folie wiatroizolacyjne mają różną przepuszczalność po obu stronach, co jest ich niebywałą zaletą. Dzięki temu możliwe jest odprowadzanie wilgoci z wnętrza budynku - bez żadnych problemów. Dobre jakościowo folie powinny mieć dużą przepuszczalność w jedną stronę, najlepiej na poziomie 1000- 3000 g/m2/ 24h. Zazwyczaj strony są oznaczone napisami lub innym kolorem. Co ciekawe, folie wiatroizolacyjne są także bardzo często stosowane jako folie dachowe pierwszego krycia.
Z jakiego tworzywa folie wybrać? Najczęściej folie wiatroizolacyjne wykonywane są z materiałów takich jak włókniny polipropylenowe, polietylenowe lub z polyolefinu. Są to materiały bardzo solidne i wyjątkowo wytrzymałe, trudne do naruszenia przez temperaturę czy uszkodzenia mechaniczne np. gwoździem. Dostępne są w rolkach od długości 50 lub 100 metrów, szerokości 1,5 m lub 2,8 metra oraz grubości od 0,2 do 0,5 mm. Folię należy odpowiedni przechowywać, aby nie uległa uszkodzeniom mechanicznym. Najlepszym rozwiązaniem jest jej trzymanie w oryginalnych opakowaniach, a także w suchym oraz przewiewnym miejscu.
Wybór odpowiedniej folii determinuje dalsze prace, a także późniejsze użytkowanie budynku. Wszelkie informacje dotyczące sposobu użycia, układania powinny być załączone do materiału w instrukcji, w przypadku jej baraku warto o nią poprosić sprzedawcę. Opakowanie powinno także zawierać dane i adres producenta, właściwość- wszelkie informacje o produkcje takie jak data wytworzenia, sposób przechowywania, wymiary- parametry, symbol certyfikatu czy tez tak zwanej aprobaty technicznej oraz znaki budowlane. Należy pamiętać aby postępować zgodnie z instrukcją producenta i aby wykonać prawidłowa izolację, bez żadnych przecieków, a tym samym uzyskać stuprocentową satysfakcję oraz pewność, że wykonana izolacja będzie spełniała swoja rolę w 100%.
Komentarze (0)