Świder do łuparki - czym jest?
Wiele osób mających na co dzień do czynienia z rąbaniem drewna, korzysta z tradycyjnych metod. Siekiera jednak nie jest najbezpieczniejszym narzędziem służącym do cięcia. Poza tym trzeba włożyć naprawdę mnóstwo pracy w jej użycie, aby nawet największe kloce drewna zostały rozłupane. Nie jest to zatem ekonomiczne, ponieważ traci się mnóstwo czasu na czynność, którą można by wykonać zdecydowanie szybciej. Obecnie właśnie z tego względu poszukuje się rozwiązań bardziej mechanicznych, opierających się na działaniach nowoczesnych urządzeń. Jednym z nich jest między innymi łuparką, którą można wykorzystywać zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i na swój własny prywatny użytek.
Świder do łuparki: co to takiego?
Do prac wykonywanych przy domu, czyli cięcia drewna przede wszystkim na opał, najlepiej jest wykorzystywać łuparkę świdrową. W urządzeniu tym wykorzystywany jest ruch obrotowy i specjalna konstrukcja opierająca się na świdrze, dzięki której można rozłupywać kloce drewna na mniejsze kawałki. Najczęściej tworzy się ją z zestawu bazowego, w którego skład wchodzi wałek, świder mający odpowiednią średnicę oraz stół roboczy. Źródłem jej zasilania może być silnik elektryczny lub też ciągnik rolniczy za pośrednictwem wału odbioru mocy.
Świder w łuparce pełni zatem istotną funkcję. To on bezpośrednio doprowadza do rozłupywania drewna.
Świder czy stożek? Części do łuparki
Elementem roboczym w każdej łuparce świdrowej, jest stożek. Posiada on specjalny nacięty gwint. Najczęściej jednak zamiast stożkiem, nazywa się go właśnie świdrem łuparki. Zasada działania takiej łuparki świdrowej jest niezwykle prosta. Stożek wkręca się w drewno, stanowiąc klin. Pod jego naporem dochodzi natomiast do rozepchnięcia się struktur drewna i ostatecznie też rozłupania kloca.
Stożki do łuparki świdrowej znajdziesz w ofercie na https://alltech-shop.eu/pl/kategorie/607/stozki_do_luparek.
Łuparka świdrowa: jak to działa?
Łuparki, te z niższej półki cenowej, można zakupić już mniej więcej za 600 złotych. Nieco lepsze za 1000, a wysokiej jakości za 3000 tysiące. Jest to wysoka cena w porównaniu z tym, jak tanio w sklepie można zakupić siekierę. Tradycyjne metody rozłupywania drewna nie dają jednak satysfakcji. Pochłaniają mnóstwo czasu, mogą prowadzić również do problemów z kręgosłupem, są po prostu niebezpieczne. Z tego względu lepiej jest zainwestować w łuparkę świdrową, jednak tak naprawdę niekoniecznie trzeba wydawać na nią tak dużą ilość pieniędzy. Często potrzebne do jej wykonania części można zakupić samodzielnie, a może nawet i znaleźć w swoim gospodarstwie. Wówczas ostateczna inwestycja, okaże się bardzo tania.
Kompletując taką łuparkę świdrową, najpierw trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby. Kluczowe jest określenie tego, jakiej grubości kloce są poddawane ostatecznej obróbce. To do ich wielkości, proporcjonalnie dopasowuje się również wielkość samego świdra. Kloce do 20 cm powinny być rozłupywane świdrem 60 mm, a te do 30 cm - 80mm. Do 40 cm natomiast 90mm, a powyżej 40 cm już 100 mm. Te ogólne zasady są sprawdzone i na ich podstawie można wybierać najbardziej optymalny świder.
Bez względu na to czy łuparka ma być zasilana silnikiem elektrycznym czy też być podłączana do ciągnika, należy zainwestować w odpowiedni zestaw łożysk. Łożyska samonastawne mają średnią wytrzymałość i przede wszystkim wykorzystuje się je do prac typowo domowych. Piasty małe mają wysoką wytrzymałość i nadają się do użytku domowego, ale i przemysłowego. Piasty duże mają natomiast bardzo wysoką wytrzymałość i również można je użytkować w domu lub przemyśle. Zaleca się, aby budowę łuparki oprzeć na piaście.
Jeśli w gospodarstwie jest ciągnik, wówczas bez wątpienia warto go wykorzystać do budowy łuparki. Jeśli natomiast go nie ma, wtedy można oprzeć swoje działania na silniku elektrycznym.
Do konstruowania łuparki potrzeby będzie stół roboczy oraz klin umieszczony bezpośrednio pod świdrem. Tych kilka ogólników pomaga rozeznać się w tym, czy w ogóle chcemy podjąć się tego działania na własną rękę. Decydując się na nie, warto posługiwać się filmikami instruktażowymi, które dokładnie pokazują, jak postępować krok po kroku.
Komentarze (0)