Wygłuszenie pomieszczenia dzięki panelom akustycznym
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemami dotyczącymi hałasu – część ludzi walczy z tymi dochodzącymi zza ściany, które przeszkadzają w pracy czy codziennym funkcjonowaniu, a część wymaga profesjonalnego przygotowania w pracy muzyka, który nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek dokuczliwość. Jak sobie poradzić zarówno w przypadku muzycznej pasji naszego sąsiada, ale także podczas ciężkich prób z roznoszonym dźwiękiem? Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę podczas wyboru paneli akustycznych?
Izolacja akustyczna
Hałas w budynkach zazwyczaj przenosi się przez konstrukcje, dlatego warto wiedzieć, że niedbale wykonana ściana przenosi dużo więcej hałasu niż powinna, a to przede wszystkim przez: głęboko osadzone gniazdka elektryczne w ścianach działowych, źle połączone płyty betonowe, braki w zaprawach w bloczkach budowanych oraz użycie najtańszych rozwiązań w zabudowie karton- gips. Precyzja w tym procesie jest niezwykle ważna. Izolacyjność akustyczna, to główny wyznacznik tego, jak mocno zostanie wytłumiony hałas, którego chcemy się pozbyć.
Panele akustyczne – rodzaje
Występują trzy rodzaje paneli akustycznych: pochłaniające, rozpraszające i odbijające. W niedużych pomieszczeniach wykorzystywane są głównie 2 pierwsze, natomiast ekranów odbijających używa się w salach koncertowych, tak aby dźwięk był kierowany na widownię.
Pianka akustyczna, to jeden z najczęściej stosowanych rozwiązań – w formie piramidek lub fal, w studiach nagraniowych. Pochłanianie dźwięku następuje wówczas dzięki zamianie energii fali akustycznej w ciepło. Wyłożenie takimi panelami akustycznymi pokoju sprawia, że czas pogłosu się skraca, wzrasta klarowność dźwięku oraz zrozumiałość mowy. Pianki w większości przypadków osiągają grubość nie większą niż 6 cm, co z kolei wpływa na ich pochłanianie, które skuteczne jest od ok. 250 Hz wzwyż.
Dyfuzory akustyczne
Dyfuzory akustyczne zapewniają rozproszenie dźwięku, co pozwala na poprawienie właściwości pola akustycznego, dzięki jego ujednoliceniu w całym pomieszczeniu. Zapewniają one w znacznym stopniu większe wyrównanie brzmienia dla obszerniejszego obrębu, szczególnie ważnego w przypadku obiektów mieszczących bardzo dużą liczbę osób. Z kolei w mniejszych pomieszczeniach, dyfuzory mogą łatwo poszerzyć panoramę stereo, a tym samym powiększyć pomieszczenie, zachowując zadowalającą jakość i energię pogłosu – poprawiają więc akustykę pomieszczenia, bez konieczności dużego skrócenia czasu pogłosu.
Panele akustyczne piramidki, wykonane z pianki poliuretanowej, która ma budowę porowatą złożoną z wypełnionych powietrzem licznych, niewielkich połączonych porów o głębokim przenikaniu, na rynku pojawiają się już od 8 zł – w przypadku wymiarów 45x45 cm i wysokości piramidek 6cm. Nie jest to duży koszt, a jednak zakup tego typu paneli akustycznych pozwala mocno wytłumić hałas, a do tego w znaczny sposób ułatwia funkcjonowanie, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.
Komentarze (0)