Kamień elewacyjny jako efektywne i estetyczne rozwiązanie
Powszechnie uważa się, że kamień elewacyjny to efektywne i estetyczne rozwiązanie, które sprawia, że każda bryła budynku wygląda okazale i czarująco. Ściany pokryte elewacją z kamienia naturalnego nabierają niezwykłego charakteru. Wartość budynku wzrasta pod każdym względem, co ma duże znaczenie np. przy sprzedaży domu. Kamień naturalny, jakim jest granit, uchodzi za najlepszą obok marmuru kamienną elewację, która jest zarówno piękna, jak i trwała. Taka elewacja nie niszczy się z upływem lat, jest odporna na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne (zimno, mróz, różnice temperatur w zimie i w porze letniej).
Elewacją z kamienia naturalnego można pokryć ścianę częściowo. Popularnym rozwiązaniem, jakie spotyka się w wielu domach, jest cokół – estetyczny pas znajdujący się u dołu ściany. Niektórzy preferują dekoracje z kamienia naturalnego, np. z granitu, które umieszczone są na bokach narożnych. Kamień elewacyjny można zamontować od frontu budynku, na garażu, na ścianie znajdującej się od strony patio, czy też na tarasie. Elewacja z kamienia naturalnego doskonale sprawdza się również w przestrzeni zamkniętej. Można nią pokryć kominek lub całe pomieszczenie kominkowe, salon, jadalnię, kuchnię, a nawet hol czy korytarz.
Różne odmiany kamienia elewacyjnego
Pasjonaci kamienia naturalnego mają wiele możliwości, aby wykorzystać go w postaci kamienia elewacyjnego. Jedną z nich są płytki z łupka, które układa się podobnie jak zwykłe płytki posadzkowe. Drugą propozycją są lśniące w blasku słońca panele dekoracyjne wykonane z kwarcytu. Osoby, które lubią tradycyjny styl, najczęściej wybierają kamienie elewacyjne w odcieniach szarości. Kamień elewacyjny perfekcyjnie uwypukla fakturę materiału skalnego. Dlatego tak chętnie korzysta się z niego w architekturze. Natura stanowi dla wielu architektów i designerów wnętrz motyw przewodni inspirację. Kamienną elewację można zaprojektować i wykonać na wiele sposobów. Wielość propozycji płytek z łupka kamiennego oraz płytek z kwarcytu pozwala na indywidualne zaprojektowanie elewacji z kamienia naturalnego, która jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i zjawiskowa.
Zastosowanie kamienia naturalnego
Kamień elewacyjny to materiał budowlany, który chętnie wybierany jest przez architektów i projektantów wnętrz. Dzięki swojej naturalności doskonale harmonizuje się z otaczającą budynek naturą. Najbardziej efektywnie wygląda to wówczas, gdy budynek, dom jednorodzinny czy ranczo znajduje się w pobliżu lasu lub innego terenu zielonego.
Kamienna elewacja jest nadzwyczaj trwała i wytrzymała. Stanowi najlepszą izolację termiczną dla każdego typu zabudowy. Elewację z kamienia można zaprojektować na różne sposoby dzięki wielości barw, faktur oraz różnych rozmiarów płytek.
Kamień elewacyjny najczęściej wykorzystuje się również do:
- wykończenia ogrodzenia budynku lub posesji. Można nim również wykończyć podmurówkę,
- wykonania dekoracji grilla, pieca do pizzy, oczka wodnego, skalniaka, murku w ogrodzie, kaskady czy kominka,
- wykańczenia przestrzeni wewnętrznej w domu. Niektórzy wykonują posadzki z kamienia naturalnego czy też pokrywają nim ściany w pomieszczeniach (w salonie, kuchni, jadalni czy w korytarzu),
- wykonania podjazdów na posesję, do garażu, na parking,
- zbudowania ścieżek ogrodowych czy wykończenia patio.
Szerokie zastosowanie kamienia na elewację w różnych miejscach na zewnątrz posesji czy domu, jak również wewnątrz budynku sprawia, że każdy typ zabudowy zyskuje na wartości, staje się elegancki i przyjemny dla oka. Elewacja z kamienia naturalnego nadaje każdemu miejscu wyjątkowego charakteru i wyzwala pozytywne emocje.
Kamień elewacyjny posiada wiele zalet – jakich?
Wartość estetyczna kamiennej elewacji jest oczywista i bezdyskusyjna. Elewacja z kamienia naturalnego po prostu pięknie wygląda.
Kamień elewacyjny jest bardzo łatwy w montażu. Praca przebiega szybko i nie sprawia większych problemów użytkownikom i mieszkańcom budynków.
Wartość dekoracyjna kamiennej elewacji już dawno odkryli wszyscy: architekci, dekoratorzy wnętrz i użytkownicy budynku. Specyfiką kamiennej elewacji jest to, że mimo iż jest ona jednokolorowa sprawia wizualne wrażenie trójwymiarowości, co jeszcze bardziej podkreśla jej atrakcyjność.
Kamień na elewację jest bardzo odporny na zmienne warunki pogodowe. Nie ma znaczenia, czy jest zimno, mróz, niska czy wyższa temperatura. Kamienna elewacja jest niewrażliwa na warunki atmosferyczne, nie niszczy się pod ich wpływem i nie traci na atrakcyjności. Warto jednak pamiętać o tym, aby elewację z kamienia naturalnego systematycznie poddawać zabiegom impregnacji. Dzięki niej jego trwałość i elegancki wygląd nie stracą na wartości. Przy odpowiednim pielęgnowaniu kamienna elewacja służy latami nie tylko jednemu pokoleniu.
Kamień elewacyjny występuje w różnych odcieniach, przez co daje wiele możliwości jego zastosowania w różnych miejscach. Z płytek kamienia na elewację można ułożyć ciepłą posadzkę jak w wąskich uliczkach śródziemnomorskich, jak i zaprojektować chłodną, ascetyczną przestrzeń w ogrodzie lub pomieszczeniu wewnętrznym, np. w korytarzu.
Kamień elewacyjny jest uniwersalny i może być stosowany dosłownie wszędzie. Sprawdzi się doskonale w salonie, mniejszym pokoju, w kuchni czy na klatce schodowej większego domu. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że chroni ściany przed zabrudzeniem i zniszczeniem.
Kamień elewacyjny to również świetna propozycja dla wnętrza nowoczesnego, jak i tradycyjnie urządzonego salonu czy przedpokoju. Wbrew pozorom i nazwie – kamienna elewacja może znaleźć się również wewnątrz budynku i przez to nadać mu zjawiskowego charakteru.
Kamienna elewacja to również doskonałą izolacja termiczna. W budynku jest wyższa temperatura, co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania domu.
Kamień naturalny nie przepuszcza wilgoci, nie osadzają się na nim zabrudzenia. Do jego pielęgnacji wystarczy woda, zwykły środek myjący i szmatka. Największe nawet zabrudzenia można szybko zetrzeć bez obawy, że zniszczy się fakturę płytek wykonanych z kamienia naturalnego.
Artykuł partnera
Komentarze (0)