
Standardowe wymiary i grubość płyt OSB
Płyty OSB to płyty produkowane z wiórów drewnianych. Znajdują szerokie wykorzystanie w budownictwie. Wymiary takich płyt dostosowuje się do zastosowania. Prezentujemy tutaj najbardziej typowe wymiary płyt spotykanych na rynku.
Format
Formaty płyt OSB dostępnych na rynku są tak różne, jak zadania, które się przed nimi stawia. Najczęściej zobaczyć można płyty o wymiarach 1250x2500 milimetrów oraz płyty mniejsze, takie jak 675 x 2500 mm i 140 x 2500 mm. Nie brakuje oczywiście także płyt większych. Najpopularniejsza z nich to płyta o wymiarach2070 x 2800 mm, ale na rynku jest znacznie więcej dużych propozycji, chociażby płyty 5000 x 1250 mm, 5000 x 2550 czy 5000 x 2500. Istnieje ponadto Możliwość zamówienia płyt na miarę, jeśli kupuje się je w odpowiednio dużych ilościach.
W praktyce wymiary płyt OSB nie są aż tak bardzo istotne, ponieważ są to płyty, których obróbka nie stanowi większego problemu. Z użyciem odpowiednich płyt stołowych zajmuje dosłowni kilka chwil, a nawet z użyciem piły ręcznej można sobie poradzić w krótkim czasie. Optymalnym rozwiązaniem do pracy z niewielkimi ilościami płyt są pilarki ze specjalnie dostosowanymi tarczami do takich płyt. Ich tarcze powinny mieć dużo zębów dla dokładnego cięcia.
Jeśli mamy możliwość zaplanować dokładnie sposób wykorzystania płyt, możemy je przyciąć bezpośrednio w miejscu, gdzie są sprzedawane. Sprzedawcy zazwyczaj umożliwiają wykonanie takiej czynności zupełnie za darmo.
Grubość
Oprócz długości i szerokości znaczenie ma także grubość płyty. Znajdziemy je w opcjach o grubości od 6 do 25 milimetrów. W praktyce można znaleźć płyty o praktycznie każdej grubości z tego, przedziału, ale w sklepach dostępne są zazwyczaj płyty w standaryzowanych rozmiarach:
• 6,0 mm;
• 8,0 mm;
• 10,0 mm;
• 12,0 mm;
• 15,0 mm;
• 18,0 mm;
• 22,0 mm;
• 25,0 mm.
Cena
Ceny płyt zależne są oczywiście od ich grubości. Najtańsze są płyty najcieńsze. Za płytę o grubości 6 mm zapłacimy około 10 złotych za metr kwadratowy. Ostateczna cena płyty jest zazwyczaj ustalana w zależności od rodzaju wykończenia płyty. Najtańsze są płyty surowe i odpowiednio więcej przychodzi nam zapłacić za płyty frezowane i/lub wodoodporne.
Sposób wykończenia ma dla płyty tego typu znaczenie drugorzędne. Dla możliwych zastosowań materiału zdecydowanie najważniejszą kwestią jest to, jakiej jest ona grubości. Płyty o grubości 12 milimetrów to na przykład rozwiązanie stosowane do obijania ścian zewnętrznych. Znaczenie może mieć też rozstaw legarów czy krokwi, bo im większy, tym grubsza musi być zabezpieczające konstrukcję płyta.
Komentarze (0)