Rodzaje i zastosowanie płyt Oriented Strand Boards – OSB
Płyty OSB – produkcja i rodzaje
Płyty OSB (Oriented Strand Boards) to nowoczesne materiały kompozytowe produkowane na bazie drewna. Tworzy się je ze skrawanych wzdłuż długich włókien świerkowych lub sosnowych, które łączy się ze sobą różnymi żywicami syntetycznymi. Płyty mogą mieć powierzchnię gładką lub porowatą, a ich krawędzie wykańcza się na pióro i wpust z dwóch lub wszystkich stron, frezuje się lub pozostawia gładkie.
Dla poprawienia jakości połączenia drewnianych wiórów w płycie zazwyczaj prasuje się je z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia. Do tego znaczenie ma selekcja wiórów, ponieważ im bardziej jednorodna jest płyta, tym lepsze są jej właściwości. Typowa płyta OSB posiada trzy warstw. W warstwach zewnętrznych wióry ułożone są do siebie równolegle i są skierowane w jednym kierunku, a warstwa środkowa jest ustawiona do nich pod katem 45 stopni, przez co produkt jest znacznie sztywniejszy i trwalszy.
W praktyce wyróżnia się cztery rodzaje płyt OSB różniące się sposobem produkcji oraz zastosowaniami:
OSB-1 – płyty spalane żywicami mocznikowo-formaldehydowymi, które pozbawione dodatkowych warstw ochronnych będą nasiąkały wodą. Można z nich korzystać głównie we wnętrzach.
OSB-2 – płyty o trochę lepszej tolerancji na wodę od OSB-1, ale cały czas przeznaczone do wykorzystywania tylko we wnętrzach ze względu na wykorzystanie żywic rozpuszczalnych w wodzie.
OSB-3 – najczęściej spotykane płyty charakteryzujące się wysoką uniwersalnością. Wykorzystywane do ich produkcji spoiwa, poliuretanowy klej (warstwa wewnętrzna) oraz żywica melaminowo-uretanowa (warstwy zewnętrzne), są odporne na działanie wody, dzięki czemu płyta może pojawiać się w miejscach wilgotnych.
OSB-4 - płyty do zadań specjalnych o mocnym i odpornym na czynniki chemiczne spoiwie. Można z nich korzystać w zawilgoconych miejscach.
Typowe zastosowania płyt OSB
Płyty OSB są alternatywą dla litych desek i sklejki w konstrukcjach szkieletowych i innych. Wykorzystuje się je do tworzenia podłóg i stropów, a także do budowy altan i małej architektury ogrodowe. Płyty OSB stanowią dobry materiał na schody, szalunki i do wykonywania zabudowy skosów na poddaszu.
Jednym z najpopularniejszych zastosowań płyt OSB jest wykańczanie wnętrz. Są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie pojawiała się do tej pory tradycyjna deska lub płyta wiórowa. Można z niej też korzystać przy tworzeniu podbitek dachowych, traktować jako podłoże pod papę podkładową i gonty bitumiczne, a nawet tworzyć z niej poszycia na więźbach dachowych. Częstym zastosowaniem płyt OSB jest ponadto tworzenie okładziny podłogowej na legarach w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zawilgocenia.
Dlaczego warto stawiać na płyty OSB
Płyty OSB cechują się stabilnym kształtem i są stosunkowo odporne na odkształcenia. Wykończenie tworzone z ich pomocą można skompletować bardzo szybko, ponieważ ich montaż jest bardzo prosty, a do tego istnieje możliwość wykorzystania płyt w sposób bezodpadowy, jeśli tylko prace z nimi zostaną odpowiednio zaplanowane.
Płyt OSB nie trzeba w żaden specjalny sposób konserwować, pomimo czego ich żywotność jest bardzo długa. Dobrze zabezpieczone płyty (OSB-3 i OSB-4) pęcznieją w wilgotnym środowisku w bardzo niewielkim stopniu. Te same rodzaje płyt posiadają wysoką odporność na mechaniczne i chemiczne czynniki potencjalnie dla nich niebezpieczne. Są też odporne na zginanie.
Zaletą na pewno jest też umiarkowana cena płyt OSB.
Komentarze (0)