Hydroizolacja fundamentów - najlepsze materiały i ich właściwości
Podstawowym narzędziem, które umożliwia budowę domu, jest jego projekt. Istnieje możliwość zakupienia gotowego projektu domu lub zlecenie jego opracowania.
Gotowe projekty mają zazwyczaj charakter architektoniczno-budowlany i nie zawierają rozrysowanych szczegółów ani detali hydroizolacji, ewentualnie traktują tę kwestię w sposób lakoniczny. Chcąc uniknąć w przyszłości problemów z wilgocią, warto zadbać o uszczegółowienie projektu przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Więcej możliwości zapewnia projekt na zlecenie, zakładając rzecz jasna, że inwestor będzie świadomie współpracował z projektantem – bardzo ważne jest, aby dobór odpowiedniego systemu hydroizolacyjnego nastąpił już podczas procesu projektowania.
Co zrobić, by wybrać odpowiedni system hydroizolacyjny?
Podstawową kwestią są warunki gruntowo-wodne, sposób posadowienia, rodzaj i stan podłoża, a także ewentualna obecność dylatacji i przejść rurowych. Analiza powyższych czynników pozwoli wybrać optymalny rodzaj materiału. W kolejnych działaniach należy wybrać materiał oraz poprawnie wykonać hydroizolację.
W zależności od tego, jaki rodzaj mają grunty, na których stanie budynek oraz jaki jest poziom wód gruntowych, należy wykonać izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną. Pierwsza znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy wokół budynku znajduje się grunt niespoisty, dobrze przepuszczalny (np. żwir lub piasek), dzięki czemu woda opadowa szybko wsiąka i nie piętrzy się przy fundamentach.
Ważne jest to, aby maksymalny poziom wód gruntowych znajdował się poniżej spodu ław lub płyty fundamentowej. W przypadku budynku usytuowanego na gruntach mniej przepuszczalnych izolacja przeciwwilgociowa może być wykonana wtedy, gdy możliwy jest dobrze funkcjonujący drenaż.
Izolacja przeciwwodna jest wykonywana w sytuacji, gdy poziom wody gruntowej jest bardzo wysoki i utrudnia prawidłowe funkcjonowanie domu.
W przypadku budynków podpiwniczonych, także częściowo, należy stosować płytę fundamentową.
Izolacje fundamentów może mieć charakter poziomych ław fundamentowych lub płyty fundamentowej bądź, izolacji pionowej zewnętrznej lub izolacji poziomej.
Dzięki izolacji poziomej można zapobiec kapilarnemu podciąganiu wilgoci przez mury – pierwsza izolacja pozioma powinna być wykonana na powierzchni ław fundamentowych, a a druga powyżej poziomu terenu.
Warunkiem koniecznym jest szczelne połączenie izolacji poziomej ław fundamentowych z izolacją pionową ścian fundamentowych oraz izolacją podposadzkową.
W budynkach niepodpiwniczonych należy dodatkowo wykonać poziomą izolację na wysokości 30–50 cm nad poziomem przyległego terenu.
Funkcją izolacji pionowej jest zabezpieczenie ściany zagłębionej w gruncie. Izolacja pionowa musi być połączona z izolacjami poziomymi i przechodzić w izolację części cokołowej.
Dzięki poziomej izolacji podposadzkowej wilgoć nie przedostaje się przez warstwy podłogowe, ważne jest jednak to, aby izolacja była wykonana na całej powierzchni i połączona z izolacją fundamentów.
W przypadku budynku posadowionego na płycie fundamentowej konieczne jest wykonanie izolacji płyty dennej, którą należy szczelnie połączyć z izolacją pionową.
Materiały wykorzystywane do izolacji fundamentów
Materiały izolacyjne do fundamentów można dzielić według różnych kryteriów. Do najpopularniejszych należą materiały na bazie bitumów – rolowe i bezszwowe, które można podzielić na roztwory i emulsje asfaltowe, masy asfaltowe, lepiki, jedno- i dwuskładnikowe masy polimerowo-bitumiczne oraz membrany samoprzylepne i papy.
W grupie materiałów mineralnych znajdują się: szlamy uszczelniające, sztywne i elastyczne, jedno- i dwuskładnikowe, bentonity oraz krystaliczne zaprawy uszczelniające.
Należy pamiętać, że podczas wyboru materiałów do hydroizolacji należy uwzględnić rodzaj izolacji oraz rodzaj podłoża.
Komentarze (0)