Fakty i mity o oknach
Wybór stolarki okiennej powinien być starannie przemyślany, gdyż będzie miał znaczący wpływ na komfort użytkowania domu lub mieszkania w przyszłości. Najlepiej opierać się tylko na wiarygodnych informacjach. Obaliliśmy wiele mitów dotyczących okien plastikowych, drewnianych i aluminiowych.
Okna drewniane, aluminiowe i plastikowe różnią się parametrami termoizolacyjnymi.
Takie same właściwości termoizolacyjne mogą mieć okna plastikowe, okna aluminiowe i okna drewniane. Jest wiele czynników, które wpływają na to, jak dobrze stolarka okienna zatrzymuje ciepło wewnątrz domu lub mieszkania. Są to m.in. grubość profili aluminiowych i drewnianych, ilość komór tworzywowych, technologia produkcji, wybór pakietu szybowego. W zależności od parametrów mogą one również zapobiegać wychładzaniu pomieszczeń mieszkalnych w sezonie grzewczym.
Białe okna plastikowe z czasem żółkną
Żółknięcie profili PVC to problem, który pojawiał się wiele lat temu, gdy tworzywo sztuczne, z którego je wykonano, było znacznie gorszej jakości niż obecnie. Dziś okna zakupione u renomowanego producenta nie są już podatne na żółknięcie. Do ich produkcji wykorzystywane są wysokiej jakości tworzywa sztuczne, dzięki którym białe profile nie odbarwiają się.
Okna drewniane szybko niszczeją pod wpływem wilgoci
Wiele osób, które wychowały się na dawnych drewnianych oknach, obawia się, że współczesne okna nie będą tak trwałe. Dawne okna drewniane często były nieszczelne i odkształcały się pod wpływem wilgoci. Z czasem zaczęła się też łuszczyć farba. Nie są one takie same jak te, które mamy dzisiaj. Wykonuje się je z wyselekcjonowanego drewna, które zostało odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. Dzięki temu są bardzo odporne na wilgoć i zmiany temperatur. Okna drewniane mogą służyć przez wiele lat i nadal być w dobrym stanie.
Plastikowe profile okienne często się wypaczają
Okna z PCV są bardziej elastyczne niż okna z PVC. Aby zapobiec ich wyginaniu się, do profili okien drewnianych i aluminiowych dodaje się stalowe wzmocnienia. Jeśli wybierzemy wysokiej jakości okna plastikowe od renomowanego producenta i zlecimy ich fachowy montaż, nie musimy się martwić, czy nie popękają pod naporem temperatury lub obciążenia.
Tylko okna drewniane są ekologiczne
Najlepszą izolację termiczną gwarantują okna przyjazne środowisku. Mamy mniejsze straty ciepła dzięki dobremu bilansowi energetycznemu budynku, w którym zostały zamontowane. Ważne jest, aby zadbać o ich trwałość. Powinny być jak najdłużej utrzymywane w dobrym stanie. Profile PCV można również poddać recyklingowi, choć najłatwiejsze w utylizacji są okna drewniane. Błędne jest stwierdzenie, że tylko drewniana stolarka okienna może być poddana recyklingowi.
Okna plastikowe nie wymagają konserwacji
Okna plastikowe nie wymagają malowania ani ponownego malowania, jak ma to miejsce w przypadku okien drewnianych. Nie oznacza to jednak, że po zamontowaniu można je zignorować. Aby jak najdłużej zachowały swój wygląd i sprawność, należy je czyścić oraz regulować i smarować okucia. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń ich powierzchni oraz problemów przy zamykaniu i otwieraniu.
Okna z PCV mogą powodować rozwój pleśni w pomieszczeniach.
Okna plastikowe są bardzo szczelne. Jeśli zostaną zamontowane w pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji i prawidłowo uszczelnione, będą zatrzymywać wilgoć wewnątrz domu lub mieszkania. Z czasem może dojść do rozwoju pleśni, jeśli wilgoci jest zbyt dużo. Problem nie leży w oknach, ale w braku właściwej wentylacji. Można temu zapobiec poprzez regularne wietrzenie mieszkania, dzięki czemu wilgotne powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz, a w jego miejsce pojawia się świeże.
Drewniane okna zwiększają niebezpieczeństwo pożaru.
Warto wiedzieć, że drewniane profile okienne palą się w ogniu wolniej niż PCV. Są one wykonane z lżejszego materiału niż lite drewno, dzięki czemu wolniej się palą i dłużej zachowują trwałość. Producenci stosują również ognioodporne impregnaty, które zmniejszają palność ram. Okna drewniane są bezpieczniejsze dla ognia, ponieważ lepiej opierają się ogniu, blokując dostęp powietrza z zewnątrz budynku. Zapobiega to przedmuchiwaniu szyb do płomieni, które następnie zapalają ogień. Dym, który jest wytwarzany przez okna drewniane jest mniej toksyczny niż w przypadku okien plastikowych.
Okna drewniane są narażone na działanie czynników atmosferycznych i mogą ulegać zniekształceniom.
Wiele osób obawia się, że ich profile mogą ulec zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. Wynika to z naturalnych właściwości litego drewna, które pod wpływem wilgoci może pęcznieć i wysychać. Ramy okien drewnianych wykonane są z drewna klejonego, które jest bardzo odporne na wilgoć i wysokie temperatury. Są one również zabezpieczone impregnatami, które uodparniają je na działanie czynników zewnętrznych.
Komentarze (0)