Rodzaje okien dachowych
Okna dachowe to jeden z ulubionych elementów nowoczesnego domu. Znacznie lepiej od okien klasycznych naświetlają pomieszczenia i do tego pomagają w realizacji skutecznej wentylacji. Rodzajów okien dachowych jest całkiem sporo. Postaramy się wytłumaczyć różnice między innymi pomiędzy oknami uchylnymi i obrotowymi.
Typy okien
Okien dachowych na rynku jest bardzo wiele, ale paradoksalnie, producenci wcale nie są tacy liczni. Można wręcz powiedzieć, że mamy oligopol. Dostępne produkty różnią się oczywiście wieloma parametrami technicznymi i tym, w jaki sposób otwiera się dane okna. Ten ostatni z czynników w dużej mierze decyduje o tym, jak wygodne w użyciu będą okna dachowe. W przypadku okien uchylnych oś otwierania znajduje się w górnej krawędzi okna, w przypadku okien obrotowych jest ona w połowie wysokości okna, a do tego jeszcze dochodzą okna uchylno-obrotowe z osią na wysokości ¾ okna i tak zwane włazy dachowe, czyli okna otwierane do boku.
W oknach obrotowy oś otwarcia znajduje się w połowie konstrukcji okna. Okno otworzymy klamką lub specjalnym uchwytem na dole lub u góry ramy skrzydła okiennego. Klamka nie powinna być wyżej niż 180 centymetrów nad podłogą, by dało się do niej dosięgnąć. W takim oknie, po jego maksymalnym otwarciu, zewnętrzna strona szyby jest łatwo dostępna z wnętrza budynku. Myje się je zatem łatwo bez konieczności wychodzenia na dach.
W oknach uchylno-obrotowych pojawiają się dwie osie obrotu: pierwsza w połowie wysokości okna, a druga w górnej krawędzi ramy. Klamka jest umieszczona tak samo jak w przypadku okien obrotowych. W takim oknie są zamontowane siłowniki i sprężyny, które samoistnie zamykają uchylone okno. Zaletą tego typu okna jest to, że tylko w niewielkim stopniu wychyla się do wnętrza budynku.
Z kolei w oknach wysokoosiowych oś obrotu jest na wysokości ¾ skrzydła. Siłowniki wynoszą okno ponad dach, kiedy jest ono otwierane. Okno wychodzi całkiem ponad dach i nie wchodzi do środka, dzięki czemu można przez nie spokojnie wyglądać.
Właz dachowy to konstrukcja oryginalna, ponieważ może się otwierać w lewo lub prawo niczym klasyczne okno. Jego zawiasy są w bocznej krawędzi. Zazwyczaj posiada siłowniki ułatwiające otwieranie i zamykanie, a jego głównym zadaniem jest ułatwienie wychodzenia na dach. Warto jest wybrać włazy dachowe z zabezpieczeniem przed zatrząśnięciem się okna.
Materiały
Jak w przypadku wszystkich okien, do wyboru mamy głównie okna drewniane i z tworzyw sztucznych. Te drugie są popularniejsze, bo są praktyczniejsze. Okna drewniane potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi i obicia ram z aluminium, by nie uszkodziły ich czynniki mechaniczne. Jeśli chcemy mieć okna tego typu w pokojach z wilgocią, na przykład w łazience, potrzebne będzie poliuretanowe zabezpieczenie. Tworzywa sztuczne eliminują na starcie wszystkie takie problemy.
Szyby
Standardem w oknach dachowych są szyby zespolone, czyli połączenie w hermetyczny sposób co najmniej dwóch szyb w ramce dystansowe. Typowy współczynnik przenikania ciepła w takich szybach to U=1,1, a izolacja akustyczna jest na poziomie 32dB. Można też zdecydować się na szybę termoizolacyjną pokrytą specjalną powłoką odbijającą ciepło grzejników i żarówek czy mebli nagrzanych słońcem. Dzięki takiej powłoce ciepło nie jest wypromieniowane na zewnątrz.
Nawiew okien dachowych
Pewnego gromadzenia się wilgoci na oknach dachowych nie da się uniknąć, ale można ten problem minimalizować poprzez stosowanie odpowiednich systemów mikrowentylacji okna lub bardziej zaawansowanych systemów automatycznych nawiewników okiennych.
Komentarze (0)