Jakie łańcuchy napędowe warto wybierać?
Obecnie do przenoszenia napędu, stosuje się przede wszystkim łańcuch napędowych. Dziś wykorzystuje się go w bardzo różnorodnych gałęziach przemysłu. Składa się z cięgna wykonanego z wielu ogniw, które razem dają możliwość sporej zmienności kształtu. By łańcuch miał długą żywotność oraz był niezawodny, trzeba przede wszystkim zainwestować w produkt wysokiej jakości i dobrze dobrać jego aplikację. Dlatego też trzeba posiadać wiedzę na temat tego, jaki łańcuch warto wybrać.
Jakie są rodzaje łańcuchów?
Wyróżnia się trzy podstawowe typy łańcuchów napędowych i są to: pierścieniowe, drabinkowe oraz płytkowe. Łańcuchy drabinkowe dzielą się jeszcze na rolkowe, sworzniowe i tulejkowe. Niska trwałość łańcuchów sworzniowych sprawiła, że obecnie nie stosuje się ich w napędach maszyn. Łańcuchy tulejkowe stosuje się natomiast w napędach pomocniczych oraz maszynach wolnobieżnych. Są one zbudowane ze sworzni, płytek i tulejek. Najczęściej stosowane są jednak łańcuchy rolkowe, które składają się z ogniw zewnętrznych, wewnętrznych i takich elementów jak rolki, tulejki i sworznie.
Szeroki wybór łańcuchów napędowych
Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele łańcuchów napędowych. Producenci oferują produkty, które oparte są o normy amerykańskie, brytyjskie lub też z przeznaczeniem do pracy w wysoce specjalistycznych warunkach. Łańcuchy napędowe mogą charakteryzować się odpornością na trudne warunki atmosferyczne, chemiczne, działania skrajnych temperatur itp. Niektóre łańcuchy są wzmocnione. Mają one zdecydowanie wyższą wytrzymałość, niż zakładają normy. Na zamówienie wykonuje się również łańcuchy napędowe wyposażone w różne przyłącza, zbieraki oraz wystające sworznie.
Jakie są odmiany łańcuchów?
Podstawowa grupa łańcuchów napędowych, to łańcuchy płytkowe. Ogniwa w takim łańcuchu składają się z cienkich płytek, połączonych ze sobą przegubowo ze sworzniem.
Łańcuch tulejkowy jest natomiast łańcuchem, w którym płytki wewnętrzne są osadzone na tulejce, a płytki zewnętrzne wciskowo na samym sworzniu. Na sworzniu osadzona jest także obrotowa tulejka hartowana.
Łańcuch zębaty, który zwie się niekiedy również cichobieżnym, posiada między innymi dodatkowe płytki prowadzące, które wchodzą w wycięcia w zębach koła łańcuchowego i tym samym zabezpieczają cały łańcuch przed zsuwaniem się. Takie łańcuchy pracują bardzo cicho, są sprawne i zmniejszają również skutki uderzeń.
Łańcuch sworzniowy posiada natomiast płytki wewnętrzne, które są osadzone luźno na czopach. Ponadto ma również płytki zewnętrzne, które są osadzone na wcisk. Mają one ograniczoną prędkość, do mniej więcej . 0.5 m/s, ponieważ szybciej zużywają się im przeguby.
Łańcuchy rolkowe mają natomiast budowę naprzemienną, składającą się z ogniw zewnętrznych oraz wewnętrznych, mających konstrukcję zbliżoną do ogniw łańcuchów tulejkowych. Różnica polega jednak na tym, że łańcuch rolkowy ma dodatkowo jeszcze rolkę, która obraca się swobodnie względem samej tulejki, która jest osadzona na sworzniu. Łańcuch ten cechuje małe zużycie uzębień koła oraz zwiększona trwałość.
Sprawdź ofertę łańcuchów tulejkowych na https://www.janus.com.pl/lancuchy-napedowe-tulejowe-solid/.
Komentarze (0)