Ściany na całe życie, czyli o czym nie można zapominać wybierając materiał budowlany
Marzeniem wielu Polaków jest własny dom. Jego budowa wiąże się jednak ze sporym nakładem finansowym, nie mniej jednak przedsięwzięcie to realizuje się zazwyczaj raz w życiu, dlatego też warto zwrócić uwagę na wykorzystywane do budowy materiały.
Budowę domu można wykonywać systemem gospodarczym lub zlecić zadanie jednej ekipie. Bez względu na wybór rozwiązania należy liczyć się ze sporym nakładem finansowym i czasowym, każde niefortunne przedsięwzięcie (np. zakup niewłaściwych materiałów budowlanych) zwiększa rzeczywisty koszt inwestycji.
Na co wobec tego zwrócić uwagę podczas budowy domu?
Przede wszystkim ciepło
Nawet najbardziej wyszukana bryła domu oraz wyposażenie wnętrza nie spełnią oczekiwań domowników, jeśli budynek będzie zimny. Osoby, które preferują ciepły dom, zapewniający komfort mieszkania przez cały rok, należy zwrócić uwagę na właściwości termoizolacyjne budynku, a dokładniej rozsądnie wybrać odpowiednie materiały do budowy murów – wysoka termoizolacja pozwoli obniżyć koszty ogrzewania.
Na rynku dostępne jest wiele rodzajów pustaków, bloczków czy cegieł, które zyskały miano „ciepłych”. Pojawia się jednak pytanie, które rozwiązanie będzie najlepsze?
Jak wiadomo, każdy materiał na rynku powinien posiadać wymagane certyfikaty, spełniając tym samym normy prawa budowlanego, dlatego też przed ewentualnym zakupem warto szczegółowo przeanalizować przygotowaną przez producenta dokumentację techniczną oraz sprawdzić wartość współczynników λ i U, którymi odznacza się konkretny produkt.
Wykończenie
Mury jednowarstwowe można wznosić z bloczków betonu komórkowego, które posiadają doskonałe parametry termoizolacyjne – w przypadku innych materiałów rozwiązanie to nie zawsze jest możliwe.
Należy jednak pamiętać, że brak dodatkowego docieplenia za pomocą płyt styropianowych lub innych materiałów ocieplających może stać się przyczyną uwidocznienia powstałych w trakcie budowy niedociągnięć.
Każdy budynek posiada elementy, w których występuje szczególne narażenie na utratę ciepła – są to głównie okolice wnęk okiennych i drzwiowych, przede wszystkim balkonowych. Doskonałym sposobem, który umożliwia zniwelowanie tzw. mostków termicznych są wykonane z betonu komórkowego nadproża – mogą być w postaci beleczek lub elementów szalunkowych typu U.
Dzięki nadprożom można uzyskać jednolitą strukturę ściany, a co ważniejsze, rozwiązania te doskonale współgrają z innymi elementami ściany.
Bezpieczne użytkowanie
Wybierając materiały przeznaczone do budowy ścian należy również zwrócić uwagę na surowce, z których wykonane zostały prefabrykaty. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są surowce naturalne, dlatego też warto decydować się na tego typu materiały.
Bloczki, które są czyste, bez odpadów produkcyjnych, z całą pewnością nie zaszkodzą zdrowiu mieszkańców, a co ważniejsze, są one znacznie bezpieczniejsze od rozwiązań zawierających różnego rodzaju dodatki
Zaletą bloczków komórkowych jest to, że są one szczególnie odporne na działanie niskich i wysokich temperatur, doskonale także sprawdzają się w sytuacji zwiększonej wilgotności – odporność na wilgoć sprawia, że na ścianach domu budynku nie będą pojawiały się niekorzystne dla zdrowia, powodujące reakcje alergiczne pleśnie oraz grzyby.
Stosując podstawowe zasady w zakresie przemyślanego wyboru ściennych materiałów budowlanych, można mieć pewność, że wzniesione mury spełnią oczekiwania najbardziej wymagającego właściciela, zapewniając wygodę i wysoki komfort użytkowania zarówno aktualnym mieszkańcom, jak i przyszłym pokoleniom.
Komentarze (0)