
Asortyment budowlany, a stawianie ścian zewnętrznych
To z czego postawimy ściany ma kolosalne znaczenie zarówno w kontekście finansowym jaki w perspektywie dalszych prac budowlanych. Zanim rozpoczniemy parce warto rozeznać się jaki rodzaj materiałów budowlanych mamy do wyboru i tym samym wybrać ten najbardziej odpowiedni dla naszego projektu oraz kieszeni.
Bloczki z betonu komórkowego
Obok fundamentów ściany zewnętrzne są podstawowym elementem konstrukcji domu i powinny być tak skonstruowane, aby izolowały wewnątrz jak najwięcej ciepła, ale także się nie przegrzewały. Najodpowiedniejsze będą do tego tak zwane bloczki z betonu komórkowego, które pozwalają na stawiania ścian jedno oraz wielowarstwowych. Przy stawianiu ścian jednowarstwowych należy pamiętać o zachowaniu tak zwanego współczynnika zachowania ciepła, dale tego też materiał do nich wykorzystany powinien być dość gruby, ale o mniejszej gęstości. Beton komórkowy dostępny jest wielu kolorach, co spowodowane jest związki w nim zawarte. Powstaje on z mieszaniny piasku lub popiołów lotnych , wapna i znikomej ilości cementu. Betonowe bloczki, które są zrobione z dodatkiem piasku mają kolor biały, natomiast te z domieszką popiołów lotnych są w kolorze szarym. Beton komórkowy jest porowaty, dzięki czemu materiał ten doskonale zatrzymuje ciepło. Jego zaletą jest również jego stosunkowo mała waga oraz łatwość w kształtowaniu bloczku, co znacznie ułatwia pracę z tego typu materiałem. Materiał ten jednak słabo wygłusza dźwięki z zewnątrz, więc jeśli planujecie budowę np. blisko drogi o dużym natężeniu ruchu lepiej wybrać do budowy inny materiał.
Pustaki ceramiczne
Pustaki ceramiczne w przeciwieństwie do bloczków z betonu komórkowego będą dobrze izolować zarówno ciepło i chronić przed jego utratą oraz izolować od hałasu pochodzącego z otoczenia. Pustaki wyrabiane są z naturalnych surowców to jest: gliny połączonej z domieszką mączki drzewnej lub trocin, a następnie są wypalanie. To właśnie podczas wypalania powstają maleńkie przestrzenie wewnątrz, wypełnione powietrzem, dzięki którym pustaki ceramiczne są tak dobrymi izolatorami termicznymi jak i akustycznymi. Materiał ten jednak jest bardzo niewdzięczny w obróbce, ponieważ bardzo łatwo się kruszy i wymaga używania specjalnych narzędzi. Należy także zwrócić uwagę, aby nie zawilgocić materiału, ponieważ bardzo łatwo chłonie on wodę.
Sylikaty
Przy budowaniu zewnętrznych ścian najczęściej wykorzystuje się materiał, który jest pełny, o stosunkowo dużej masie, dzięki której do wnętrza domu nie przedostają się hałasy z otoczenia. Sylikaty- bo o nich mowa, to materiał otrzymany z mieszaniny piasku, wapnia oraz wody. Sylikaty doskonałym izolatorem akustycznym, bardzo dobrze utrzymują ciepło wewnątrz budynku, które jest oddawane przez nagrzany materiał, idealnie sprawdzą się w opcji warstwowego stawiania ścian, dodatkowo izolowanych wełną mineralną lub styropianem. Dodatkowo sylikaty cechują się dużą odpornością na grzyby oraz pleśń, nie chłoną także wody, a co więcej są w stanie normalizować wilgotność powietrza wewnątrz budynku.
Cegły sylikatowe i ceramiczne
Cegły ceramiczne oraz cegły sylikatowe zazwyczaj mają zastosowanie przy wykonywaniu trzeciej warstwy ścian trójwarstwowych- czyli przy robieniu elewacji budynku. Wykorzystanie tych materiałów wiąże się z brakiem konieczności tynkowania budynku. Na rynku dostępna jest szeroka oferta cegieł klinkierowych oraz licowych, w różnorodnej gamie kolorystycznej dzięki czemu elewacja będzie solidna, a budynek nabierze solidnego i nietuzinkowego wyglądu. Konkurencją dla cegieł klinkierowych są tańsze cegły sylikatowe, utworzone z wapienia i piasku, dostępne w formie gładkiej i o karbowanej powierzchni.
Komentarze (0)